içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

“SEN ÇIKARDIN BENİ YOLDAN”

Ne kadar yazılıp çizilse de malum Bodrum’un yollarına bir türlü çare bulunamadı.

1 yıl olmadı sanırım, Yalıçiftlik yolunda giderken yol o kadar güzeldi ki kaymak gibi kayıyor deme gafletinde bulundum.

Demez olaydım maşallah dediğimiz  3 gün yaşamıyor hesabı bizim kaymak yolu da delik deşik etmişler…

Hayır, her şeyi bir kenara bıraktım da neden her yıl aynı senaryo onu anlayamıyoruz. Turizm sezonu geldi, çattı ve geçti derken bizim yollar hala aynı…

Vatandaş şikayet etmekten bıktı vesselam. Bozuk yollara araba ve mide dayanmaz oldu…

Peki, pek sevgili Belediye başkanımız nasıl bir yol önerdi dersiniz?

-"Yol çalışmaları sebebiyle lastiği patlayan kişilerin masrafını karşılayacağız"

- ŞAK ŞAK ŞAK ŞAK

Sayın başkan biraz lütfettiniz ama siz zaten belediye olarak bunu yapmak zorundasınız (!)

Neden mi ??

Çünkü bu sizin hizmet kusurunuz (!)

 Siyaset böyle bir şey işte kusuru örtüp yapılanı lütufa çevirmek… 

BELEDİYE KUSURLU SAYILIR

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 10. maddesinin (b) fıkrasında, belediyelere

-yapım ve bakımından sorumlu oldukları yolların trafik düzeni ve güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmak,

-karayolu yapısında ve üzerinde yapılacak çalışmalarda gerekli tedbirleri almak, aldırmak ve denetlemek,

-karayolunda trafik için tehlike teşkil eden engelleri gece veya gündüze göre kolayca görülebilecek şekilde işaretlemek veya ortadan kaldırmak,

-yol yapısı veya işaretleme yetersizliği yüzünden trafik kazalarının meydana geldiği yerlerde, yetkililerce teklif edilen tedbirleri almak şeklinde görev ve sorumluluk yüklenmiştir.

Bakınız kanunumuz açık bir şekilde belediyelerin sorumluluklarına yer vermektedir. İlgili kanun maddelerini bildiğinizde esasen uğramış olduğunuz zarardan, belediyelerin sorumlu olduklarını göreceksiniz. Bu sorumlulukların yerine getirilmemesinden doğan zararlarda belediyenin tazmin sorumluluğundan söz edilebilecektir.

Yargıtay 17. Hukuk Dairesi 2016/18119 E, 2017/9434 K ve 23.10.2017 Tarihli aşağıda yer alan kararında da bir vatandaş uğramış olduğu zararı belediyeden tazmin yoluna başvurmuş ve netice itibariyle ilgili kanun maddeleri doğrultusunda haklı bulunmuştur.

“… sokak kesişiminde, yağmur suyu sebebiyle yolda çukur ve tümseklerin oluşması ve yol sorununa ait herhangi bir işaretlemenin yapılmaması sebebiyle tümseği farketmediğini, ön ve arka komple alt kısımlarıyla parke taşlarına çarpması neticesinde maddi hasarlı trafik kazası meydana geldiğini, gerçekleşen bu trafik kazasında yolun bakım ve onarımı ile ilgili kuruluş 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince yol güvenliği ile ilgili herhangi bir işaret ve uyarıcı levha koymaması sebebiyle davalının kusurlu bulunması nedeniyle, …. Belediye Başkanlığı’nın 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 7/a maddesinin “Yapım ve bakımdan sorumlu olduğu karayollarında can ve mal güvenliği yönünden gerekli düzenleme ve işaretlemeleri yaparak önlemleri almak ve aldırmak ” ve 13. maddesi gereğince de “karayolu yapısını, trafik güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmakla yükümlüdür” hükmü gereğince …. davanın kabulüne dair usul ve kanuna uygun bulunan hükmün ONANMASINA…”

Velhasıl, Belediyenin ivedilikle bu yolları yapması gerekmekte olduğundan, kanunen üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmemesinden kaynaklı uğranılan zararları tazmin etme zorunluluğu söz konusudur.

Bodrum’un yolları çukurdan,

Sen çıkardın beni  yoldan ..

 

 

Bu yazı 5094 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum