içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Yunanistan Ege'yi silahlandırıyor, ABD ve Fransa'dan 7 savaş gemisi alacak

Yunanistan ile ABD arasında geçtiğimiz ay yapılan 5 yıllık savunma anlaşması kapsamında ABD’nin Yunanistan’a 4 adet savaş gemisi satması ile ilgili satışın onaylandığı açıklandı. Yunanistan'ın bir yandan batı Trakya'da ABD ile birlikte silahlanmayı arttırırken bir yandan Efe'de Fransa ve ABD'den 3 ay içerisinde 7 savaş gemisi satın alma girişimi dikkat çekti.

Yunanistan Ege'yi silahlandırıyor, ABD ve Fransa'dan 7 savaş gemisi alacak
Haberi Sesli Dinle

Yunanistan ile ABD arasında geçtiğimiz ay yapılan 5 yıllık savunma anlaşması kapsamında ABD’nin Yunanistan’a 4 adet savaş gemisi satması ile ilgili satışın onaylandığı A:D Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

 

4 SAVAŞ GEMİSİNİN YUNANİSTAN’A MALİYETİ 6.9 MİLYAR DOLAR

Yapılan açıklamada Yunanistan’a 6,9 milyar dolar değerinde 4 adet savaş gemisinin satışı ile 2,5 milyar dolarlık modernizasyon işlemlerini onayladığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Yunanistan’a potansiyel savaş gemisi satışı ve mevcut gemilerin modernizasyonuna yönelik onaya ilişkin tebligat, Amerikan Kongresine sunuldu. Söz konusu onay, Yunanistan’a 6,9 milyar dolar değerinde 4 adet “Meko” sınıfı savaş gemisinin satılmasını ve 2,5 milyar dolarlık modernizasyonu kapsıyor.

 

 

SATIŞ AVRUPA’DA SİYASİ İSTİKRAR AÇISINDAN ÖNEMLİ

Açıklamada, “Bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik süreç için önemli bir ortağı olan bir NATO müttefiğinin güvenliğini geliştirme yoluyla ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini desteklemektedir.” ifadesine yer verildi. Söz konusu satışların yapılabilmesi için kongrenin ilgili komitelerinin 30 gün içinde bu onaylara itiraz etmemesi gerekiyor.

 

YUNANİSTAN 3 SAVAŞ GEMİSİ İÇİN FRANSA İLE ANLAŞMIŞTI

Yunanistan geçtiğimiz Eylül ayında 3 adet  Belharra fırkateyninin Yunan Donanmasına satışı için bir ön anlaşma imzalamıştı. Yunanistan’ın Fransa’dan alacağı 3 adet fırkateynin 3 milyar Euro’ya mal olacağı duyuruldu.

Tarih: 11-12-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum