içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Yunan Savunma Bakanı’ndan düşmanca sözler “Türkiye, varoluşsal bir tehdittir”

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias parlementoda yaptığı konuşmasında “Türkiye, varoluşsal bir tehdittir. Ülkemizin yasal ve coğrafi sınırları tehdit altında” ifadelerini kullanarak Türkiye’ye suçlamalar yöneltti. Dendias, orduya yeni nesil fırkateyn ve denizaltıları alacaklarını söyledi.

 Yunan Savunma Bakanı’ndan düşmanca sözler “Türkiye, varoluşsal bir tehdittir”
Haberi Sesli Dinle

Türkiye ile Yunanistan arasında esen sıcak rüzgarlar ve dostluk ilişkileri hız kazanırken Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, Parlamento’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik uzun vadeli tutumunu varoluşsal bir tehdit olarak nitelendirdi.

Ülke basınında yer alan haber Dendias konuşmasında özetle şunları söyledi:

ÜLKEMİZİN YASAL VE COĞRAFİ SINIRLARI TEHDİT ALTINDADIR

“Son dönemde komşu Türkiye’de var olan düşük tondaki söylemleri ve daha iyi iklimi en mutlak şekilde memnuniyetle karşılasak da buna hazır olmalıyız. Sadece egemenlik haklarına değil, egemenlik statüsüne ve azınlık tanımına ilişkin uluslararası anlaşmalara da itiraz eden bir komşu ülke varsa, bu açıkça varoluşsal bir tehdittir. Ülkemizin yasal ve coğrafi sınırları da tehdit altındadır.”

 

 

YENİ NESİL FIRKATEYN VE DENİZALTILARI ALACAĞIZ

Savunma Bakanı Dendias , jeopolitik durumun, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nde “Gündem 2030” olarak adlandırılan ve Yunan İnovasyon Geliştirme Merkezi’nin (ELKAK) kurulması yoluyla büyük silah alımları ve inovasyonu içeren kapsamlı bir reform ihtiyacını belirleyen en temel neden olduğunu belirterek “Önümüzdeki günlerde, yeni nesil Donanma için çözüm olan Constellation fırkateynleri konusu gündeme gelecek. Aynı zamanda, “F-35 programı da Hava Kuvvetlerinin yeniden düzenlenmesi çerçevesinde gündeme gelecek. Donanmanın ihtiyacı olan yeni nesil denizaltıları konusunu ilk olarak Genelkurmay Başkanlığı düzeyinde ele alacağız. Ayrıca 214 tipi (Papanikolis) denizaltıların modernizasyonu ve bu teknolojiye sahip iki denizaltının daha inşa edilip edilmemesi konusu da görüşülmeyi bekliyor”. İfadelerini kullandı.

Nikos Dendias Mayıs ayının başlarında Muğla’nın Boodrum ilçesi karşısındaki Lozan Antlaşmasına göre silahlandırılması olanaksız Kelemez (Kalalimnos), Bulamaç (Farmakonisi), Eşek Adası (Agathonisi), Keçi Adası (Pserimos) ve İncirli Adası (Nisiros) daki askeri birlikleri ziyaret ederek gövde gösterisi yapmıştı.

 

 

 

Tarih: 25-05-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum