içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Vatan Partisi’nin “Başsız ve Yüzsüz” Atatürk fotoğraflı afişine büyük tepki, Perinçek ve Sancak hakkında suç duyurusu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sırasında ilçede imza günü ve toplantı düzenleyen Vatan Partisi Muğla İl Başkanlığı, Doğu Perinçek ve Ethem Sancak hakkında Bodrum Yurttaş İnsiyatifi grubu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Vatan Partisi’nin  “Başsız ve Yüzsüz” Atatürk fotoğraflı afişine büyük tepki, Perinçek ve Sancak hakkında suç duyurusu
Haberi Sesli Dinle

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ethem Sancak hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Ayhan Karahan “Afişlerinde Gazi Mustafa Kemal’in başsız, yüzü hiç görülmeyen ama önderin kendisinin olduğu çok belli olan fotoğrafını tam da Sancak ve Perinçek ortasına koyarak kullanmışlar. Bodrum büyük zaferin 100. yıl dönümden bu yana bunu konuşuyor. Bizlerde bekledik. Mutlaka bir Cumhuriyet Başsavcısı’nın en azından dikkatini çeker, gereği yapılır diye 24 saat bekledik. Ama nedense bu afişleri de, Bodrum’un gençleri, vatan evlatları, yurttaşlar toplamak zorunda kaldılar” dedi. Muğla’nın Bodrum ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sırasında ilçede imza günü ve toplantı düzenleyen Vatan Partisi Muğla İl Başkanlığı konuşmacı olarak genel başkan Doğu Perinçek ve Ethem Sancak ‘ı davet etmişti. 30 Ağustos günü Turgutreis’deki Sabancı Parkı’nda düzenlenen etkinliğin duyurulması için Bodrum ilçesinde bastırılan afişler ve pankartlarda imza ve söyleşiyi yapacak Doğu Perinçek ile Ethem Sancak’ın fotoğrafları ve arkasında ise  Atatürk’ün gövdesinin bulunduğu ancak başının ve yüzünün kesik olduğu bir afiş Bodrumluların sert tepkisine neden oldu.

 

 

BODRUM AYDINLANMANIN KENTİDİR BU HAKARETİ KABUL EDEMEZ

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan yaptığı açıklamada “Vatan Partisi  Bodrum’da düzenlediği imza-söyleşi etkinliği için kullandığı afişlerinde büyük bir cesaret örneği göstererek ulu önder Mustafa Kemal’in başını kesmiştir. Öngörüsü yüksek gazi Mustafa Kemal zaten buna yanıtını 93 yıl önce bu zamanlarda vermişti. “Fikirler bedenden çıkmaz.  Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir” demişti. Vatan Partisi, Bodrum’da önce miting planladı. Olmadı kapalı salon toplantısı. Gene halkın ilgisizliğini görünce genel başkanı ve kankasıyla imza gününe dek düşürdü çıtasını. Bodrum aydınlanmanın kentidir. Barışın, kardeşliğin kavimler kapısıdır. Etnik ırkçılığa yüreğini tarihin her döneminde yüreğini ve ruhunu kapalı tutmuştur. O nedenle Vatan Partisi’nin de içinde yer aldığı Cumhur İttifakı %’de 10 lar dolayımında seyreder. Son yerel seçimler neticesinde de 33 meclis üyeliğinden toplam 3’ünü aldı AKP ve ortakları. Bodrum her zaman hatta en karanlık dönemlerde dahi hava sahasını gericiliğin iklimine kapalı tutmuştur. Bu gerçeği bile bile geldi Perinçek ve Sancak, Bodrum’da AKP’nin şımarık evlatları gibi hareket ettiler. Bodrum’da yapmayı düşündükleri ya da etkinlikleri için, bırakın izin almayıbildirimde dahi bulunmadılar hiçbir kuruma” diye konuştu.

 

 

BODRUM BÖYLE REZALET GÖRMEDİ

Karahan açıklamasının devamında ise Vatan Partisi yöneticilerinin Bodrum Belediyesi’nin parkını emrivaki kullandıklarını belirterek “ Bodrum’un her tarafına suç duyurusunda bulunacağımız afişlerden binlerce yapıştırdılar. Belediyenin, mülki amirliğin bilgisi dahi olmadı. Çünkü beyzadeler hatırlı mevkilerden ayrıcalıklıydı.

Ayrıcalıklarında sınır tanımadılar. Afişlerinde Gazi Mustafa Kemal’in başsız, yüzü hiç görülmeyen ama önderin kendisinin olduğu çok belli olan fotoğrafını tam da Sancak ve Perinçek ortasına koyarak kullanmışlar. Bodrum büyük zaferin 100. yıl dönümden bu yana bunu konuşuyor. Bizlerde bekledik. Mutlaka bir Cumhuriyet Başsavcısı’nın en azından dikkatini çeker, gereği yapılır diye 24 saat bekledik. Ama nedense bu afişleri de, Bodrum’un gençleri, vatan evlatları, yurttaşlar toplamak zorunda kaldılar. TCK’da Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret suç olarak değerlendirilmiştir. Mustafa Kemal’in başsız gösterildiği afişten daha aleni bir hakaret olabilir mi? Tersinden düşünelim Ve diyelim ki ucu AKP iktidarına dokunan bir siyasetçinin başsız, kafası olmayan fotoğrafının olduğu afişleri duyuru ve propaganda amaçlı kullandı birileri. Acaba başlarına ne gelirdi? “ dedi.

 

 

ATATÜRK’E YAPILAN BU HADSİZLİĞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi üyeleri ile birlikte Bodrum Adliyesi önünde “Yobaza Uşağına Geçit Yok” yazılı pankart açarak basın açıklaması yapan Karahan açıklamasının sonunda ise “30 Ağustos’ta aydınlanma seli olup, alanlara akan 10.000’ler bu hadsizliğe, affedilmez hakarete en iyi yanıtı vermiştir. Bu nedenle Bodrumlu bu saldırıyı kendisine yapılmış saymıştır. Mustafa Kemal Atatürk ulusun onurudur. Yapılan onun aziz hatırası önünde tüm ulusa hakarettir. Ulus tahrik edilerek provokasyon ortamı yaratılmaya çalışılmıştır. Ethem Sancak tarafında ise zaten AKP’den, Vatan Partisi’ne giderken aynı amaç için çalışacağını biliyordu. Ama bu benzerliğe kendisi de şaşırmış olabilir. Bu büyük hakaretin, tüm ulusa saldırının, aydınlanma güçlerine gözdağı verme amaçlı bu hadsizliğin asla peşini bırakmayacağız. Başta hukuk olmak üzere her mecrada bunun gereğini yapacağız. Mustafa Kemal Atatürk’e, tüm ulusal bağımsızlık şehitlerimize, Nene hatunlarımıza sözümüz olsun. Bu lekeyi mutlaka temizleyeceğiz.Bu nedenle Vatan Partisi yöneticileri Doğu Perinçek ve Ethem Sancak hakkında Atatürk’ün aziz hatırasına hakaret (5816 S.k. Md. 1-2, Halkı Kin Ve Düşmanlığa Tahrik Aşağılama (5237 S.K. 216), Ülkenin Egemenlik Alametlerinin Aşağılanması (TCK 300) maddeleri kapsamında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Tarih: 01-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum