içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Türkiye ve Yunanistan “Dostluk yolu” köprü projesi için anlaştı

Yunanistan ile Türkiye’yi Batı Trakya’da birleştirecek Meriç Nehri üzerine yapılacak yeni ve modern köprünün son detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis görüşmesinde ele alınacağı ve “Dostluk Yolu Köprüsü” projesinin hazır olduğu açıklandı.

Türkiye ve Yunanistan “Dostluk yolu” köprü projesi için anlaştı
Haberi Sesli Dinle

Batı Trakya’da Yunanistan ile Türkiye sınırını oluşturan Meriç nehir üzerinde iki ülkeyi birleştirecek modern ve yeni köprünün projesinin hazırlandığı ve önümüzdeki ay yapılacak Erdoğan- Miçotakis görüşmesinde projenin son detaylarının masaya yatırılacağı açıklandı.

Batı Trakya’daki Dedeağaç (Evros) ilinde yayın yapan Evros Gazetesi okuyucularına projenin detayları ile birlikte haberi duyurdu.

MERİÇ ÜZERİNDEKİ KÖPRÜ “DOSTLUK YOLU” OLACAK

İpsala bölgesinde yapılacak yeni ve modern köprünün “Dostluk yolu” adı altında projelendirildiği halen iki ülke arasında ulaşımı sağlayan köprünün yanında yapılacağı belirtildi.

811 metre uzunluğu, 344 metre ana köprü uzunluğu olan projenin 4 şeritli karayolu, acil yardım yolu, kaldırımları  olduğu ve projeninin Yunanistan’daki oto yol yapımcısı Egnatia Odos SA tarafından gerçekleştirileceği belirtildi.

 

 

PROJE YILLARDIR İKİ ÜLKENİN GÜNDEMİNDEYDİ

Projeninin Yunanistan ve Türkiye'nin ulaşımının yanı sıra  Pan-Avrupa Koridoru IV ile bağlantısı (Berlin-Sofya-Selanik), Türkiye'nin Egnatia Otoyolu üzerinden Pan-Avrupa Koridoru ve Balkan ülkeleri ile operasyonel önemi olduğu belirtildi.

Yeni köprünün uzun yıllardır Türkiye ve Yunanistan’ın  ortak gündeminde  olduğu ve 26 Ocak 2013  tarihinde  yolun inşası için Egnatia Highway SA ile Türk Otoyol Otoritesi arasında bir İşbirliği Mutabakatı imzalandığı belirtildi.

 

Tarih: 20-11-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum