içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Türkiye’nin “Boşaltın” dediği Bodrum'un karşısındaki adalardan bayrak ve silahlarla tahrik ediyorlar

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, Türkiye’nin Lozan Antlaşması’na göre boşaltın dediği ve Ege’deki Türkiye’ye yakın tartışmalı 21 adaya yapacağı ziyaretlere Türkiye’ye bakarak silahlı askerler ve Yunan bayrağı açarak yanıt verdi. Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarındaki adaları ziyaret eden Hardalias Bodrum kıyılarını göstererek silahlı askerlerle birlikte komutanlardan bilgi aldı.

Türkiye’nin “Boşaltın” dediği Bodrum'un karşısındaki adalardan bayrak ve silahlarla tahrik ediyorlar
Haberi Sesli Dinle

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias Ege’de Türkiye kıyılarına yakın ve Lozan Antlaşması’na göre silahlandırılmaması ve yerleşim olmaması gereken, ancak askeri birliklerin bulunduğu ve on binlerce kişinin yaşadığı 21 adayı ziyaret etmek için 4 günlük sürecek ziyaretlerine Muğla’nın Bodrum ilçesine komşu adalardan başladı.

 

TÜRKİYE UYARMIŞTI

Türkiye’nin Lozan Antlaşması’na göre silahlandırılmaması ve yerleşimin olmaması gereken adaları “Boşaltın” uyarılarına rağmen  Hardalias Bodrum’a sadece 6-12 mil arasındaki İstanköy (Kos), Keçi Adası (Pserimos),  Kilimli (Kalimnos), Kalalimnos, Leros, Bulamaç (Farmakonisi) Eşek (Agathonisi) adalarındaki askeri birlikleri denizden ve karadan ziyaret etti.

 

 

SİLAHLI ASKERLERLERLE BİRLİKTE BAYRAK AÇARAK TAHRİK ETTİ

Hardalias Bodrum silahlı askerlerle birlikte Bodrum kıyılarını göstererek üst düzey komutanlardan bilgi aldı, sahil güvenlik botlarına binerek denizden incelemelerde bulundu. Hardalias’ın Güney Ege’den başlayıp Rodos’a kadar sürecek 4 günlük ziyaretinin yılbaşı öncesi askeri birliklere ve adalarda yaşayanlara yönelik kutlama ve moral ziyarete olduğu belirtildi. Hardalias’ın ada belediye başkanları ile bir araya geleceği açıklandı.

 

 

 

 

Tarih: 18-12-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum