içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Sağlık Bakanı Koca'dan Yılbaşı uyarısı: Kısıtlama varmış gibi davranın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün Omicron varyantıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Ülkemizde baskın hale gelen Omicron varyantı son 10 gün nasıl etki etti? Omicrona karşı ne yapmalı?" diyerek 5 madde saydı. Öte yandan Bakan Koca, İstanbul'da vaka sayısının son 10 günde 5 katına çıktığını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca'dan Yılbaşı uyarısı: Kısıtlama varmış gibi davranın
Haberi Sesli Dinle

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de baskın hale gelen ve vaka sayısını 40 bine çıkarak Omicron varyantına ilişkin basın açıklaması yaptı. Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Ülkemizde baskın hale gelen Omicron varyantı son 10 gün nasıl etki etti? Omicrona karşı ne yapmalı?" ifadelerini kullandı.

 

İSTANBUL'DA VAKALAR 5 KAT ARTTI

Koca basın açıklamasında ise, son 10 gündeki vakaların yüzde 52,3'ünün İstanbul kaynaklı olduğunu söyledi. Bakan Koca, 10 gün içinde İstanbul'da vakalar 5 katına çıksa da hastaneye yatışlarda sadece yüzde 6,2 artış olduğunu da belirtti.

 

BAKAN KOCA'DAN 5 MADDELİK UYARI

Bakan Koca ayrıca Omicron varyantına karşı neler yapılması gerektiğini 5 maddede tek tek sıraladı. O maddeler şu şekilde:

Kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda vakit geçirmemeli

Her durumda maske kullanımından taviz vermemeli

Aşı hatırlatma dozlarını ihmal etmemeli

Sosyal mesafeye azami dikkat göstermeliyiz. Omicron varyantının bulaşma hızı dikkate alındığında sosyal mesafeyi 3 metreye kadar artırmalıyız.

Hijyen kurallarına her zamankinden çok daha titiz uymalıyız.

 

"VAKA SAYILARINDAKİ ARTIŞ HASTANE YATIŞLARINA YANSIMADI"

Bakan Koca, "Ülkemizde baskın hale gelen Omicron varyantı son 10 gün nasıl etki etti? Omicrona karşı ne yapmalı?" başlıklı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizde giderek yaygın hale gelen Omicron varyantı hakkında sizleribilgilendirmek isterim. Takip ettiğiniz üzere ülkemizde son 1 hafta içinde günlük vaka sayılarında önemli bir artış gerçekleşti. Bu artış beklenen bir gelişmedir. Omicron varyantı önceki varyantlara göre çok daha hızlı bulaşmakta ve hızla baskın hale gelmektedir. Bununla birlikte gerek önce tecrübe eden ülkelerde gerekse ülkemizdeki 10 günlük tecrübede vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara benzer oranlarda yansımamaktadır. Bu süreci yakından takip ettiğimizi bilmenizi isterim.

 

"TÜRKİYE GENELİNDE VAKA SAYILARI İKİ KATINA ÇIKTI"

Son bir haftada ülkemizde görülen günlük vaka sayıları iki kat artmış durumdadır. Son 10 günde vaka sayıları ülke genelinde iki katına çıkmış olmasına rağmen hastaneye yatışlarda %4,6 artış yaşanmıştır. Yoğun bakım ve entübasyonda artış yaşanmamıştır. Son 1 ayda vefat eden vatandaşlarımızdan 60 yaş üzeri olanlar tüm vefatların %87,21'idir. Bununla birlikte vakaların ise %16,81'i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdır. Koruma altına almamız gereken en kritik grup 60 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerdir.

 

İSTANBUL'DA VAKA SAYILARINDA 5 KATLIK ARTIŞ

Omicron varyantı kaynaklı vaka sayılarındaki artış en çok İstanbul'da gerçekleşti. Daha önce ülke genelinde görülen vakaların %22,4'ü İstanbul'da idi. Son 10 günde ise vakaların %52,3'ü İstanbul kaynaklıdır. Bu durum yakın gelecekte tüm illerimizde yaşanabilecektir. Son 10 gün içinde İstanbul'da vaka sayılarında yaklaşık 5 katlık artış görülmesine rağmen hastaneye yatışlarda %6,2 artış görülmüştür. İstanbulda'da yoğun bakıma yatış ve entübasyonda artış görülmemiştir. Omicron salgının bu hali ile seyretmesi durumunda hastaneye yatışları henüz bulaşma oranı kadar belirgin artırmayacağı öngörülmektedir. Bu ön değerlendirmeler rehavete sebep olmamalıdır. Henüz omicron daha az hasta ediyor diyebilmek için erken bir dönemdeyiz. Ayrıca oransal olarak durum aleyhte görünmese de çok kişinin enfekte olması riskleri artırmaktadır.

 

NE YAPMALI?

Salgında birçok varyant ve mutasyon görülmesi beklenen bir durumdu. Bunları tecrübe ettik. Ancak farklı mutasyon ve varyantlar salgına karşı alınabilecek tedbirleri değiştirmiyor. Sevdiklerimizi korumak ve sağlıkla yarınlara ulaşmak için salgının yeni sürecinde

1. Kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda vakit geçirmemeli

2. Her durumda maske kullanımından taviz vermemeli

3. Aşı hatırlatma dozlarını ihmal etmemeli

4. Sosyal mesafeye azami dikkat göstermeliyiz. Omicron varyantının bulaşma hızı dikkate alındığında sosyal mesafeyi 3 metreye kadar artırmalıyız.

5. Hijyen kurallarına her zamankinden çok daha titiz uymalıyız.

Unutmayın, virüs mutasyona uğrasa da tedbirler değişmiyor. Kişisel tedbirler bugün dünden daha önemli bir duruma geldi. Endişelenmemeli ancak çok daha tedbirli olmalıyız.

 

Tarih: 31-12-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum