içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Mübadelenin 100. Yılında Göç Anıları anlatıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen etkinlikte Mübadele’nin 100. Yılında Göç Anıları etkinliği düzenlendi. Etkinlikte mübadele yılları, göçlerin yarattığı travmalar anlatıldı, mübadele yılları fotoğraf sergisi ile gözler önüne serildi.

Mübadelenin 100. Yılında Göç Anıları  anlatıldı
Haberi Sesli Dinle

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bodrum Kent Konseyi  Sözlü Tarih Çalışmaları Grubu’nun hazırladığı, “Mübadelenin 100. Yılında Göç Anıları” söyleşisi Trafo Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Söyleşiye konuşmacı olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Sözlü Tarih Çalışmaları Grubu Sorumlusu Nuran Yüksel, Şükrü Gürel, Sevinç Görgün Günsayan, Bilgi Yaraşır Şahinoğlu, Hüseyin Şakar, Gülşen Türkay Beşkardeş katıldı. Söyleşiye vatandaşların ve adalardan göç ederek Bodrum’a yerleşenler ve çocuklarıda büyük bir ilgi ile izledi.

 

MÜBADELE BÜYÜK TRAVMALARA YOL AÇTI

Bodrum Belediyesi'nin katkıları ve Bodrum Sözlü Tarih Çalışmaları Grubu Sorumlusu Nuran Yüksel, barış ve kardeşlik adına umutları çoğalttıklarının altını çizdiği konuşmasında, Türkiye -Yunanistan mübadelesi ile ilgili bilgiler verirken bu değişimin büyük travmalara, sıkıntılara yol açtığını belirtti.

Duygu dolu anların yaşandığı Mübadelenin 100. Yılında Göç Anıları Söyleşisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir mübadil olduğunun altını çizen Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras şunları söyledi.

“Biz, bugün mübadeleyi konuşurken hem Cumhuriyetimizin hem mübadelenin 100. yılı diyelim. Özellikle mübadiller Cumhuriyeti kurdu diyebiliriz. Çünkü Atatürk de bir mübadildir, biliyorsunuz. Önce Makedonya'dan daha sonra Selanik'ten Anadolu topraklarında biten serüven, bize Cumhuriyeti hediye etmiştir.”

 

Kendi atalarının da Mora Yarımadasından göç ettiğini söyleyen Başkan Aras, çocukluklarından beri Bodrum'da yaşadıkları bu kültürü ve kültür zenginliğini çok iyi tahlil ettiklerini belirtti. Girit ve adalardan Bodrum’a gelenlerden, Anadolu'dan gelen Yörük-Türkmen göçmenlerinden de bahseden Aras, mübadillerin önemli bir kültürel hazineyi yanlarında getirdiklerini ve iki kültürün karışımıyla inanılmaz bir zenginliğin ortaya çıktığını da sözlerine ekledi.

 

Ahmet Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antik çağlardan gelen çok önemli medeniyetlerin de izleri var bu topraklarda. Bodrum'da bu geçmişimizi, tarihimizi çok iyi bilmek zorundayız. Tüm sosyal katmanlarıyla dünyadan ya da Türkiye'nin neresinden gelirse gelsin, Bodrum'a yerleşmiş olan bütün insanlarımızı kucaklıyoruz.  Hep beraber bu topraklara sahip çıkan olmak istiyoruz. Mübadillerin Bodrum'a getirdiği renk, kültür, folklor, örfler, adetler hepsi de bizler için büyük bir kazançtır.”

 

 

Aras, konuşmasına son verirken bu kente dahil ne varsa hepsinin kurulacak olan Halikarnas Balıkçısı Belgeliğinde yer alacağının altını çizerken Bodrum Sözlü Tarih Çalışmaları Grubunun çalışmalarına, Bodrum Kent Müzesine, hazırlık süreci devam eden Süngercilik Müzesine de değinerek, “Bu güzel çalışmaları yapan değerli ekibe ve siz değerli katılımcılara tekrar burada olduğunuz, bizi sabırla dinlediğiniz için teşekkür ederim” dedi.

 

Belediyenin sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlanan söyleşide, mübadelede Yunanistan’dan tekneler ile Bodrum’a gelen ailelerin bulunduğu fotoğraf sergisi ve yine o yıllarda siyah beyaz çekilmiş, Şükrü ve Taylan Gürel’in hazırladığı mübadeleyi anlatan kısa film gösterimi gerçekleşti.

İzlenen film gösteriminde duygu dolu anlar yaşayan Aras söyleşi sonunda, “Burada İki Yaka Kültür Festivalini düzenliyoruz. Herodot Haftası ve Sempozyumunu başlattık. Akdeniz Edebiyat Günlerinde, Yunanistan’ın önceki başbakanlarından şimdiki Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu da bizleri ziyaret etti. Aynı şekilde Leros’ta yapılan Barış Festivaline her zaman davetliyiz” diyerek barış ve kardeşlik mesajları verdi.

Söyleşi sonunda Aras’a eski Bodrum fotoğrafı hediye edildi.

 

Tarih: 29-01-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum