içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KENT KONSEYİ BELEDİYE'YE RUHSAT İPTAL DAVASI AÇTI

Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun bir turistik tesise kanuna aykırı ruhsat verdiği iddia edilen Marmaris Belediyesi'ne dava açtığı belirtildi.

KENT KONSEYİ BELEDİYE'YE RUHSAT İPTAL  DAVASI  AÇTI
Haberi Sesli Dinle

Marmaris Kent Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi.

***Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun üyelerinden bir bölümü ve Marmarisli yurttaşlar, Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi için Muğla Valiliği’nin verdiği “ÇED gerekli değildir” kararının iptali talepli bir hukuk mücadelesi başlatmıştı.

 

***Davanın açıldığı 11 Eylül 2021 tarihinden beri zorlu bir mücadele ile Marmaris Milli Park’ı sınırları içerisinde yer alan projenin çevre üzerinde telafisi imkansız ve geri döndürülemez zararlarını önlemeye çalışıyoruz. Maalesef, inşaat yasağının olduğu dönemde bile firmanın faaliyetini engellemeyi başaramadık. Dosyayı çalışırken Marmaris Belediyesi’nin projeye verdiği inşat ruhsatlarında bazı kusurlar ve ihmaller olduğunu tespit ettik. 30 Aralık 2021 günü davanın görüldüğü Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin atadığı bilirkişi heyeti inşaat alanında keşif yaptı. Keşif esnasında oluşan çevre tahribatının büyüklüğünü gözlemleme imkanı bulduk.

 

*** Firmanın tapulu mülkü olmamasına rağmen, İçmeler Aşıklar Tepesi’nde kamuya ait alanı işgal eden şantiye kapısı, yürütülen çalışmanın kamu denetiminden uzak tutulmasına yol açıyordu. Keşif sırasında firma temsilcileri, meydana gelen tahribatları sahip oldukları inşaat ruhsatları ile gerekçelendirdiler ve savunmalarını ağırlıklı olarak bu noktaya odakladılar. Marmaris’in yaşadığı yangın felaketinden sonra yeni bir kayba dayanma gücü kalmamıştır.

 

***Bu nedenle Marmaris Kent Konseyi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 56. Maddesi ve Kent Konseyleri Yönetmeliği’nin yüklediği ödev sonucu, yaşam alanlarımızın korunması amacıyla 5 Ocak 2022 tarihinde Marmaris Belediyesi’ne, Sinpaş GYO A.Ş./Kızılbük GYO A.Ş. adına düzenlemiş olduğu ruhsat-İmar Durum belgelerinin iptali için dava açmıştır. Süreci anlatmak amacıyla 6 Ocak Perşembe 10:30’da, Marmaris Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenleyeceğiz.

Tarih: 05-01-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum