içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Kaçak ve bozuk orkinosları vatandaşlara yedireceklerdi, yakalandılar

Bodrum'a İl dışından getirdikleri kaçak ve bozuk orkinosları vatandaşa yedireceklerdi, yakalandılar.

Kaçak ve bozuk orkinosları vatandaşlara yedireceklerdi, yakalandılar
Haberi Sesli Dinle

Bir ihbarı değerlendiren Tarım  ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri İzmir’den Bodrum'a  getirildiği iddia edilen ve yasaklı su ürünleri kapsamında bulunan orkinoslar için emniyet güçleri ile birlikte operasyon yaptı. Aydın Muğla il sınırında yapılan operasyonda bir kamyonete yapılan aramada 3 adet  ve toplamda 170 kilogram mavi yüzgeçli orkinos ele geçirildi. Araçta bulanan kamyonet şoförü M.K.’ye 7 bin 429 TL.  idari para cezası kesildi, orkinoslara el konuldu. Uzmanlar tarafından kaçak ve bozuk olduğu tespit edilen orkinosların katı atık bertaraf tesisinde imha edildiği belirtildi.

 

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT) ilkeleri doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen özel izinlerle avlanabilen ve dönem itibarı ile istihsali yasaklı zamanda bulunan mavi yüzgeçli orkinosun Muğla’ya kaçak yollardan girişi yapıldığı ihbarını aldık. Kolluk kuvvetlerimizle birlikte ilgili birimlerimiz tarafından yaptığımız denetimde yasaklı olan söz konusu balıklara ait Su Ürünleri Nakil Belgesi ve Orkinos Yakalama Dokümanının  (BCD) olmadığını tespit ettik.  Buna göre 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunun 25. ve aynı kanunun 36. Maddesi (m) bendince ürünlere el konularak ilgili şahıslara 7 bin 429 lira idari para cezası uygulandı.

 

 

 

 

 

Saylak açıklamasına şöyle devam etti: “Ayrıca mülkiyeti kamuya geçirilen balıkların veteriner hekimlerimiz tarafından yapılan organoleptik muayenesinde  orkinos et  kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisi olan kanın akıtılması işleminin uygulanmadığı ve buna bağlı olarak mikrobiyolojik bozulma gözlemlendiğinden, insan tüketiminde kullanılması uygun görülmemiştir. Bu nedenle zapt edilen balıklar İl ve İlçe Müdürlüğümüz personelleri gözetiminde katı atık bertaraf tesisinde imha edildi. Toplumun sağlığını korumak için işimizin başında olduğumuzu vatandaşlarımızın bilmesini isterim. Uygunsuz görülen herhangi bir durumda il veya bağlı bulundukları ilçe müdürlüklerimize ihbarda bulunmalarının önemini tekrar hatırlatmak isterim.” Dedi. 

 

 

 

Tarih: 24-08-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum