içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Gündoğan'da Mesut Yılmaz'ın kardeşi sahili yok etti, belediye mühürledi

Geçtiğimiz günlerde Bodrum'un Gündoğan Mahallesi’ndeki Hebil Koy ile Hekimköy Sahil sitesi arasına taş duvar ördüren Turgut Yılmaz, yeni bir tepki çeken harekete imza attı. Yılmaz, Hebil Koy'daki kumu iş kepçesiyle alarak bahçesine götürdü.

Gündoğan'da Mesut Yılmaz'ın kardeşi sahili yok etti, belediye mühürledi
Haberi Sesli Dinle

Eski Başbakan merhum Mesut Yılmaz’ın kardeşi, Turgut Yılmaz hakkında yeni bir iddia atıldı. İddialara göre iş insanı Turgut Yılmaz, Gündoğan Mahallesi’ndeki  Hebil Koy’a bir iş makinesi getirerek Hebil Koy’daki kumsalın kumunu kepçeyle taşıdı. Emin Varol'un Bodrum Gündem’deki yazısına göre saatlerce sahilde çalışan kepçe operatörü, kumsaldaki tüm kumu Turgut Yılmaz’ın bahçesine götürdü. Daha sonra ise Hekimköy’e ait teknelerin denize indirildiği beton iskeleyi de kırdı.

 

Yılmaz söz konusu hareketiyle Kıyı Kanunu’nun 6. Maddesinde yer alan “Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez” ifadesi çiğnemiş oldu.

 

DUVAR ÖRDÜ, BELEDİYE YIKTI

Turgut Yılmaz, daha önceden Bodrum’un en güzel koylarından Hebil Koy’da, Hekimköy Sahil Sitesi ile arasındaki kumsala taş duvar örmüştü. Belediye’ye ait kamu malı olan Hekimköy 116 Parseldeki yeşil alana yaptırdığı duvarı, “kaçak olarak”, gece saatlerinde yaptırmıştı.

Hebil Koy kumsalına örülen taş duvarı Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü , “kaçak ve ruhsatsız” olduğu için mühürledi. Daha sonra da taş duvar yıkılmıştı.

“Utanç duvarı” ile ilgili Hebil Koy’a gelen bir grup çevreci “Kıyı kanununun 6. Maddesi Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez” diye tepki göstermişti. 

 

 

Tarih: 23-11-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum