içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

GÖKOVA’DAKİ İDYMA ANTİK KENTİ GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Muğla Valisi Orhan Tavlı Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ve Ula Belediyesinin destekleriyle arkeolojik kazı çalışması başlatılan İdyma Antik Kentinde incelemelerde bulundu.

GÖKOVA’DAKİ İDYMA ANTİK KENTİ GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR
Haberi Sesli Dinle

Muğla'nın Ula ilçesi sınırlarında yer alan Gökova Mahallesi'nin kuzeyindeki Asartepe'nin güneye bakan yamaçlarında yer alan antik kent incelemesine Vali Orhan Tavlı’ya  Vali Yardımcısı ve Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı İsmail Soykan, Vali Yardımcısı ve Ula Kaymakam Vekili Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, Belediye Başkan Yardımcısı İlker Çelik, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Emin Oral Bülbüloğlu ve Gökova Muhtarı Ulaş Bavut eşlik etti.

 

İdyma Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir Baran ve Kazı Başkan yardımcısı Dr. Nil Dirlik Deniz tarafından Antik kentte yapılan Arkeolojik Kazı ve konservasyon çalışmaları hakkında Vali Orhan tavlı ve beraberindeki heyet bilgilendirildi.

 

Kazı çalışmalarında bulunan eserler ve yapı kalıntıları hakkında edinilen bilgilerle kentin 2 bin 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğu belirtildi. Surlarla çevrili olan Antik kent içerisinde 2022 yılı içerisinde Kent Meclisi binası (Bouleuterion), Kutsal alan ve doğu mekanların kazıları gerçekleştirilerek önemli verilere ulaşıldı. Antik kentte ve Arkeolojik kazı yapılan alanlarda incelemelerde bulunan Muğla Valisi Orhan Tavlı Muğla’mızda başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları ve çıkarılan eserlerin turizme kazandırılmasıyla tarih ve kültür turizminde ciddi ilerleme kaydedildiğini söyledi.

 

 

Muğla’nın Türkiye Yüzyılında Tarih ve Kültür Turizminin başkenti olmasının hedeflendiğini belirten Vali Orhan Tavlı Arkeolojik kazı çalışmalarına verilen desteğin artarak devam edeceğini söyledi.

 

 

 

 

 

Tarih: 25-01-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum