içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Frenk Kaktüsü için Klasik Müzik Festivali düzenleniyor, bugün başlayacak

9-10 Eylül’de Bodrum Kalesi’nde düzenlenecek Opus Müzik Festivali’nde, klasik müziğin ustaları ve genç yıldızları sanatseverlerle buluşacak.

Frenk Kaktüsü için Klasik Müzik Festivali düzenleniyor, bugün başlayacak
Haberi Sesli Dinle

9 Eylül’de başarılarıyla Türkiye’yi gururlandıran üç kız çocuğunun İlyun Bürkev, Ayşe Cemre Ağırgöl ve Naz İrem Türkmen’in sahne alacağı festivalde, 10 Eylül’de 120 yıllık Alman Devlet Opera Oda Orkestrası (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra), Türk orkestra şefi Gürer Aykal tarafından yönetilecek, iki Türk solisti Burak Bilgili ve Burcu Hancı da konserde solist olarak yer alacak. Türkiye’nin direncini ve yaşama tutkusunu sergileyecek festivalin simgesi ise doğanın iyileştiricisi, çevre kahramanı bitki Frenk kaktüsü.

 

120 YILLIK ALMAN ORKESTRASINI TÜRK ŞEF YÖNETECEK

Opus, Türkiye’nin direnciyle birlikte yöneticilik potansiyelini de sanatsal bir kurguyla ortaya koyacak. 120 yıllık Alman Devlet Opera Oda Orkestrası (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra), Türk orkestra şefi Gürer Aykal tarafından yönetilecek. İki Türk solisti Burcu Hancı (soprano), Burak Bilgili (Bas Baritone) de konserde solist olarak yer alarak kültürel iş birliklerinde Türkiye’nin taşıdığı değerleri, ışığı tüm dünyaya sergileyecek. Konser 10 Eylül saat 20.00’de Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek.

 

TÜRKİYE’Yİ GURURLANDIRAN GENÇLER SAHNE ALACAK

9 Eylül’de başarılarıyla Türkiye’yi gururlandıran üç kız çocuğu da büyük orkestra ile sahne alacak. Sanateseverler Bodrum Kalesi’nde saat 20.00’de, uluslararası başarılarıyla adından söz ettiren, piyanonun genç yıldızları İlyun Bürkev ve Ayşe Cemre Ağırgöl, kemanın dünya sahnelerindeki genç ismi Naz İrem Türkmen ile buluşacak.

 

ÇEVRE KAHRAMANI BİTKİ: FRENK KAKTÜSÜ

Festivalin simgesi, Bodrum ve civarında doğal olarak yetişen “Frenk kaktüsü”. Frenk kaktüsü ormanlardan ve bitki örtüsünden yoksun topraklarda bozulmayı azaltmakta kullanıldığı gibi, karbondioksiti içinde toplama yeteneğiyle hava kirliliğinin yoğunlaştığı yerlerde bir “çevre kahramanına” dönüşebileceği uzmanlarca ifade edilen bir bitkidir. Bunun yanı sıra yangınlara dayanıklılığı nedeniyle, ormanlık alanlar arasında, olası ateşi kesecek duvarlar oluşturmak için de kullanılırlar. Tüm bu özellikleriyle Frenk kaktüsü, hem dayanıklılığı hem de dünyaya faydayı, iyileşmeyi, iyileştirmeyi ifade ettiği için festivalin simgesi olmuştur.

 

 

Tarih: 09-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum