içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Çocuklar Sunay Akın ile Hayallere Yolculuğa çıktı

İstanbul’daki Çocuk Müzesi’nden getirdiği 200 oyuncağı Bodrum’daki Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi Metreküp Sanat Galerisi’nde sergileyen şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın Hayallerle Yolculuk isimli etkinlikte bir araya geldi.

Çocuklar Sunay Akın ile Hayallere Yolculuğa çıktı
Haberi Sesli Dinle

İstanbul’daki Çocuk Müzesi’nden getirdiği 200 oyuncağı Bodrum’daki Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi Metreküp Sanat Galerisi’nde sergileyen şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın Hayallerle Yolculuk etkinliğinde Bodrumlu çocuklarla buluştu. 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş oyuncaklarının da yer aldığı 200 adet antika oyuncak koleksiyonunu çocuklarla birlikte gezen Sunay Akın, oyuncakların hikayelerinide anlattı.

 

HER OYUNCAK MÜZELİK DEĞİLDİR

Akın, kaidelerde bulunan oyuncakları hangi ülkelerden geldiklerini, oyuncakların geliş hikayelerini, kendine özgü eğlenceli bir dil ile oyuncak meraklısı çocuklara anlattı.  Her oyuncağın müzelik olamayacağını söyleyen Sunay Akın, “İstanbul Oyuncak Müzesi’nin Türkiye’nin değişik kentlerinde sergi açması için pek çok teklif geliyor. Hepsine çok teşekkür ediyorum ama bizim için oyuncakların sergilendiği mekan çok önemli. Kentlerde vatandaşların bir arada bulundukları mekanlar alışveriş merkezleri ama alışveriş merkezlerinde de sergi açılacak nitelikte, düzeyde olanları bulmak hemen hemen imkansız. Fakat Bodrum’da bu güzel mekana geldiğimde ve incelediğimde sergi salonu olabilecek “Metreküp Bodrum” adında harika bir mimari yapı gördük ve çok sevdik. Buraya oyuncak müzesinin küratörü, bu konuda yetkin arkadaşlar geldiler ve çalıştılar. Daha sonrasında ise İstanbul Oyuncak Müzesi’nde aylarca süren olan bir çalışma oldu. Eş zamanlı süreçte Metreküp’teki arkadaşlarımız da mekanda çalışmalarını sürdürdüler ve tasarladılar. Birçok genç ve yetenekli arkadaşlarımızın uzun süreli çalışmaları sonucunda bu sergi ortaya çıktı. Sonuç olarak doyurucu ve nitelikli bir sergi oldu. Doyurucu olmak ne demek gerçekten bilginin yer aldığı, oyuncak tarihinin en değerli müze değeri taşıyan oyuncakların sergilendiği bir yer. Burada sergilenen oyuncakları ancak ve ancak dünyanın en seçkin müzelerinde görebilirsiniz. Her oyuncak müzelik değildir.” Diye konuştu.

 

 

ASIRLIK OYUNCAKLARI ÜLKEME KAZANDIRDIM

Hayallere Yolculuk sergisinde 1830’lu yıllara ait oyuncaklarının da bulunduğunu belirten Akın “Burada görmüş olduğunuz oyuncakların pek çoğu, neredeyse tamamı ülkemize hiç gelmedi. Çünkü zaten kendi dönemlerinde çok az sayıda üretildiler, üretilenler de kırıldı, döküldü ve sağlam olarak birkaç koleksiyonerde kaldı. Onlar da yurtdışında. Ben bu insanlardan kızlarını istemeye gider gibi gidip oyuncakları satın aldım ve işte ülkeme kazandırdım. Müzemizde 1830 ile 1840’lı yıllara ait oyuncakları görebiliriniz. 1850 ve 1860 dönemlerine de ait oyuncak örnekleri sergimizde mevcuttur. Tekrar ediyorum bu sergideki oyuncaklar müze değerini taşıyan ve kendi alanında en seçkin, en ender bulunan oyuncaklardır.” Dedi.

Sunay Akın etkinlikte çocukların oyuncaklarla ilgili sorularını yanıtladı sohbet etti.

 

Tarih: 08-06-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum