içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

CHP’li Tezcan: Rant peşinde olanlar doğadan ellerinizi çekin

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan bugün basın açıklaması yaptı. Tezcan “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin ilgili maddesi gereğince faaliyetle ilgili vatandaşlarımız bilgilendirilecek, görüş ve önerileri alınacaktı. Bilgilendirme toplantısının formaliteden ibaret olduğuna bizzat şahit olduk” diye konuştu.

CHP’li Tezcan: Rant peşinde olanlar doğadan ellerinizi çekin
Haberi Sesli Dinle

Tezcan açıklamasında “Malumunuz olduğu üzere bölgemiz tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çektiği kadar rantçıların da dikkatini çekmekte, iştahını kabartmaktadır.Son birkaç yıldır Muğla’mızın birçok ilçesinde yaşadığımız orman yangınlarında doğa tahrip oldu. Yangından kurtardığımız alanlar ise, gerek yeraltı gerekse açık maden ocakları yapılmak üzere rantçıların gözünü diktiği alanlar haline geldi” diye konuştu.

 

ÇED TOPLANTILARI FORMALİTEDEN İBARET
Tezcan açıklamasında bu maden ocaklarından bir tanesinin şimdi Eti Krom A.Ş. tarafından Krom Ocağı Yeraltı İşletmeciliği projesiyle Köyceğiz ilçemizin Ağla yaylası olarak bilinen doğa harikası Yayla mahallesine yapılması planlandığını belirterek “Toplantıyı düzenleyemeyenler, maden ocağını nasıl işletecekler” Formalite gereği, söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin ilgili maddesi gereğince faaliyetle ilgili vatandaşlarımız bilgilendirilecek, görüş ve önerileri alınacaktı. Bilgilendirme toplantısının formaliteden ibaret olduğuna bizzat şahit olduk. Vatandaşlar ve STK’lar zamanını ayırarak toplantıya katılmasına rağmen firma toplantı şartlarını sağlayamadığı için toplantı iptal oldu. Toplantıyı düzenleyemeyenler, maden ocağını nasıl işletecekler.
Bu bölgede yer alan Kartal gölü, “Doğal Sit Alanının Koruma Statüsünün Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil edilmiş ve resmi gazetede yayımlanmıştır. Köyceğiz-Dalyan-İztuzu Özel Çevre Koruma alanının can damarı olan Namnam çayının ilk çıktığı göz, endemik bitkiler ve yaşları 800’leri geçen anıt ağaçlar bu bölgededir” ifadelerini kullandı

 

 

DOGADAN ELLERİNİZİ ÇEKMENİZİ İSTİYORUZ

Tezcan açıklamasının sonunda ise “Son yılların en büyük orman yangınında büyük zarar gören Yayla mahallesi ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızdan ve STK temsilcilerinden görüş ve değerlendirmeler aldık. Vatandaşlarımız ve STK temsilcilerimiz, Krom Ocağı Yeraltı İşletmeciliği projesinin doğayı tahrip edeceğini savunuyorlar. Her zaman vatandaşımızın yanındayız. Doğadan ellerinizi çekmenizi, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kaygılarının dikkate alınmasını bekliyoruz” dedi.

Tarih: 29-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum