içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

CHP’li Girgin: Zeytinliği satışa çıkarılan Köyceğizliler isyanda

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi Toparlar Mahallesi’nde Hazine’ye ait iken ucuz konut üretme amacı ile TOKİ’ye devri yapılan yaklaşık 1 milyon 106 bin metrekare büyüklüğündeki alanın açık artırmalı ihale yoluyla satışa çıkarılmasına vatandaşlar isyan etti. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “İktidar vatandaşı değil rantı düşünüyor” dedi.

CHP’li Girgin: Zeytinliği satışa çıkarılan Köyceğizliler isyanda
Haberi Sesli Dinle

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi Toparlar Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Hazine’ye ait iken ucuz konut üretme amacı ile TOKİ’ye devri yapılan yaklaşık 1 milyon 106 bin metrekare büyüklüğündeki alanda TOKİ plan değişikliği yapmak sureti ile arsa üretti ve konut yapmadan bu arsaları açık artırmalı ihale yoluyla satışa çıkarınca vatandaşlar isyan etti.  CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “İktidar vatandaşı değil rantı düşünüyor” dedi.

 

VATANDAŞLARIN İSYANINA TANIK OLDUK


CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin hafta başında Köyceğiz ziyareti sırasında CHP İlçe Başkanı Hüseyin Erol ile birlikte gerçekleştirdikleri ziyaretlerde köylülerin isyanına tanık olduklarını belirterek iktidarın vatandaşı değil rantı düşündüğünü söyledi. Girgin, “Arazileri bölgede yaşayan vatandaşlar yıllardır ecrimisil ödeyip narenciye, tarım ve zeytinlik olarak kullanıyordu. Köylülerin belirlenen ihale bedellerini ödeme imkanlarının olmadığını, bölgede büyük bir rant söz konusu olduğu ortada” dedi. Süleyman Girgin konuyu Meclis’e taşıyarak soru önergesi verdi. “Vatandaşlarımızı mağdur eden ve hukuksuz olduğu açık olan söz konusu ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?” diyen Girgin konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

 

 

VATANDAŞLARIN ZEYTİNLİKLERİNE NARENCİYE BAHÇELERİNE ADETA ÇÖKÜYORLAR


Milletvekilli Girgin, devleti çetelere teslim edenler Köyceğiz’de vatandaşların yıllardır dikip büyüttüğü, vergisini, ecrimisilini ödediği zeytinlik, narenciye bahçesi ve iskan ettiği yerleri ellerinden aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“TOKİ tarafından boş arazi gösterilip Ankara ve İstanbul’da satışa çıkarıyor. Vatandaşların zeytinliklerine, narenciye bahçelerine adeta çöküyorlar. Muğla, Muğla olalı böyle saldırı görmedi. ‘İstanbul’a ihanet ettik’ diyen iktidar, gözünü Muğla’ya dikti. Ne doğa, ne kıyı, ne tarım arazisi, ne orman gözünün yaşına bakmadan yandaşlar için, rant ve talan için Muğla’ya çöktü. Çekin ellerinizi Muğla’dan ve ülkemizden. Yandaşlarınızı değil yoksulları düşünün. Her gün gelen zamlarla geçim derdine düşen insanları düşünün. Gırtlağa kadar borca batmış esnafları düşünün. Beşli çeteyi doyurmaktan sokaktaki vatandaşa sıra gelmiyor. Sokaktaki vatandaşı düşünün.”

 

YÖRE HALKININ GEÇİM KAYNAĞI


CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol da, “Yörede yaşayan vatandaşımız, kardeşlerimiz mağdur. Yıllarca emek vererek alın teri dökerek birer cennete çevirdikleri tarım alanları inşaat yapılmak için satılıyor. Oysaki her biri birer cennet köşesi olan narenciye ve zeytin bahçeleri ve tarım arazileri sayesinde yöre halkı ailelerini geçindiriyor. Yöre halkının kullanıcısı olduğu bu araziler hem Köyceğiz’imizin doğal güzelliği ve hem de yöredeki ailelerin geçim kaynağı. İşte bu yüzden halkımızın yardım çağrısına yine sessiz kalmıyoruz. Ve diyoruz ki kardeşim yalnız değilsin! Kadimden bu yana kullandığınız arazilerin parsel parsel satılmasına engel olmak için her türlü yasal yolu kullanacağız ve mücadelenize haklarınızı birlikte savunmak için ortak olacağız. Adalet elbet bir gün tecelli edecek işte o güne kadar mücadelemiz birlikte ve omuz omuza sürecek” diye konuştu.

Tarih: 17-06-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum