içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Caz vokalisti Ayşe Gencer yaşamını yitirdi

İlham Gencer ile Ayten Alpman'ın kızı Ayşe Gencer, hayatını kaybetti. Ölüm haberini, kendisi gibi şarkıcı olan Bora Gencer Twitter’dan duyurdu. Bir süredir tedavi gören Ayşe Gencer 66 yaşındaydı..

Caz vokalisti Ayşe Gencer yaşamını yitirdi
Haberi Sesli Dinle

 İlham Gencer ile Ayten Alpman'ın kızı Ayşe Gencer, hayatını kaybetti. Gencer'in bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenildi.

Dünyaca ünlü caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev de bu acı haberi duyuranlar arasındaydı. Görsev, paylaşımında şöyle dedi: “Caz vokalisti Ayşe Gencer ne yazık ki kurtulamadı. Allah rahmet eylesin. Böyle önemli bir sanatçının vefat haberi haber kanallarında neden alt yazı olarak geçmiyor?”

 

AYŞE GENCER KİMDİR?

Gencer, Piyano öğretmeni olan babaannesinden ilk derslerini aldı. 18 yaşında TRT İstanbul radyosunun açtığı Hafif Batı Müziği Vokal Yarışması'nı kazandı.

Bodrum Jazz Now adlı kulüpte, piyanoda Tuna Ötenel, kontrbasta Nezih Yeşilnil ve davulda Cankut Özgül eşliğinde caz söylemeye başladı. Erol Pekcan'dan destek gördü, cesaretlendi. 1988’de trompet sanatçısı İmer Demirer ile evlendi.

Akbank Caz Festivali, Yapı Kredi Caz Festivali, Antalya Caz Festivali, Bodrum Caz Festivali, Alanya Caz Günleri, Borusan Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Ankara Türk Amerikan Kültür Derneği Caz & Blues Festivali, Ankara Caz Festivali gibi birçok yerli ve uluslararası caz festivalinde, kültür ve sanat etkinliklerinde sahne aldı TRT Caz Orkestrası, İstanbul Klarnet Korosu ile konserler verdi.

Repertuarındaki parçaların hepsinin bir anısı ve kendisinde bıraktığı izler olduğunu söyleyen Ayşe Gencer, çok sevdiği standartlardan biri olan Everything Happens To Me adlı parçayı bas sanatçısı İlkin Deniz’in “Old School Jazz Standartları” albümünde seslendirdi albüm Amerika’da yayınlandı. Ayşe Gencer 2011’de ilk albümü Bud Beatiful’u çıkarmıştı.

 

Ayşe Gencer ve annesi Ayten Alpman

Tarih: 30-12-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum