içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrumlu doktorlar “Yaşatmak için yaşamak istiyoruz”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün öğle saatlerinde basın açıklaması yapan doktorlar kendilerini hasta yapan sağlık sistemini eleştirdi. Doktorlar adına konuşan Dr. Serkan Akhan “Yaşatmak için yaşamak istiyoruz. Bizi hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan ve biz toplum sağlıksızken nefes alamayanlar ve aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenlere karşı birlikte olmak için buradayız” diye konuştu.

Bodrumlu doktorlar “Yaşatmak için yaşamak istiyoruz”
Haberi Sesli Dinle

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Devlet Hastanesi bahçesinde bugün açıklama yapan doktorlar kendilerini hasta yapan sağlık sistemine karşı sert eleştirilerde bulundu.

 

GİDERLERSE GİTSİNLER’E BOYUN EĞMEDİK

Muğla Tabib Odası ve Hekim Birliği Sendikası adına açıklama yapan Dr. Serkan Akhan “Biz,  başka Kamil Furtun’lar Ersin Arslan’lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz,  biz hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar ve tüm bu olumsuzluklara rağmen Biz “giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar emek bizim, söz bizim diyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

BİZLERİ ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIRANLARA

 Akhan açıklamasının devamında ise “Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak bizler, milyonlar, yoksulluk sınırı altı ödemelere, bizleri ölümüne çalıştıranlara, sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür. Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz. Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. Basın açıklaması alkışlarla sona erdi.

 

 

Tarih: 15-06-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum