içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrumlu atlet 5 yıl önce organ nakli oldu, Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye iki madalya kazandırdı

Bodrum'da yaşayan ve 5 yıl önce organ nakli olan Türkiye Şampiyonu ve Fenerbahçe’nin milli atletlerinden Teoman Erdoğan Avrupa Organ Nakilliler ve Diyaliz Sporcuları Şampiyonası’ndan iki madalya ile döndü. Türkiye’yi temsilen katılan tek atlet olan Erdoğan “5 yıl önce karaciğer nakli olarak yeniden hayata tutundum, spor beni yaşama bağladı. Eskiden olduğu gibi şimdide ülkeme madalyalar kazandırmaktan mutluyum” dedi.

Bodrumlu atlet 5 yıl önce organ nakli oldu, Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye iki madalya kazandırdı
Haberi Sesli Dinle

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Bitez Mahallesi’nde yaşayan eski Türkiye Şampiyonu ve Fenerbahçe’nin milli atletlerinden 56 yaşındaki Teoman Erdoğan 5 yıl önce organ nakli oldu.

 

KARACİĞER NAKLİNDEN SONRA ANTRENMANLARA BAŞLADI

Karaciğer naklinden 1 yıl sonra bıraktığı atletizm antrenmanlarına başlayan ve aynı zamanda turist rehberliği yapan Erdoğan Türkiye’nin tarihinde ilk kez katıldığı ve 21-28 Ağustos 2022 tarihlerinde İngiltere’nin Oxford kentinde gerçekleştirilen Avrupa Organ Nakilliler ve Diyaliz Sporcuları Şampiyonası’na Türkiye temsil eden tek Türk atlet olarak katıldı.

 

 

TÜRKİYE’YE İKİ MADALYA KAZANDIRDI

23 ülkeden yaklaşık 2400 sporcunun katıldığı yarışmaların 50-59 yaş kategorisinde gülle atmada 2. , uzun atlamada ise  3. Olarak Türkiye’ye iki madalya kazandırdı.

 

HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONASI

Erdoğan bundan sonraki hedefinin 15-21 Nisan 2023 tarihinde Avustralya’nın Perth  kentinde düzenlenecek olan olan Nakilliler Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil ederek en az bir madalya kazandırmak olduğunu belirterek “Organ nakli olmadan önce yapmak istediğim çok şey vardı ancak karaciğerimde başlayan olumsuzluklar beni ölümün kıyısına getirmişti. İki yıl süren mücadelemde herşey  bitti buraya kadarmış derken 26.10.2017 tarihinde yapılan organ bağışı ile karaciğer nakli oldum ve hayata tekrar başladım. Bu mücadele sürecinde gördüm ki Türkiye’ de organ bağışı yok denecek kadar az ve sırada bekleyen çok hasta var Bu zorlu süreçleri geçirdiğimden organ bağışı yapmanın farkındalığını göstermek adına birçok organizasyona katılma kararı aldım, antrenmanlara yeniden başladım, şimdi gördüğünüz gibi geçmiş atletizm hayatımda olduğu gibi ülkeme yine gururla madalyalar kazandırmaya devam ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

Tarih: 04-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum