içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrum sualtı sergisi karada düzenlenecek

Bodrum Belediyesine bağlı faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi veUluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından başlatılan ve iklim değişikliğini vurgulayan “Sular Yükseliyor” temalı Blue Exile Art Project (BEAP), sualtındaki sergisinin ardından şimdi de karada sergilenecek.

Bodrum sualtı sergisi karada düzenlenecek
Haberi Sesli Dinle

Çevre ve sanatın bir arada yer aldığı, deniz kültürünü ve sualtı kültürünü yaşatma, zenginleştirme ve tanıtmanın hedeflendiği projenin karadaki sergisi “Blue Exile Art Project ‘KARADA’”,1 Ekim Cumartesi günü saat 18.00’de Midtown Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde açılışını yapacak. Sergi 1-10 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Sergide, projeye özel çekilen fotoğraflardan oluşan sualtı fotoğraf sergileri de yer alacak.

 

SULAR YÜKSELİYOR TEMASI İLE DÜZENLENİYOR

2022 yılı teması “Sular Yükseliyor” olan, iklim değişikliğine dikkat çeken proje 20 Mayıs’da sualtında resmi açılış ile ziyarete açılmıştı. Her sene farklı bir çevre teması ile farkındalığın sağlanacağı projede sualtı sergisi, film gösterimleri, çevre konulu toplantılar, sualtı fotoğraf sergileri, karada sergi yer alıyor. 2022 senesi BEAP projesinin ilk ayağı olan,çevreye ve iklim değişikliğine gönderme yapan sualtı sergisi 20 Eylül tarihinde sona erdi. Birçok dalgıç, Bodrum’da bulunan dalış okullarında rezervasyonlarını yaptırarak sergi alanına dalışlarını gerçekleştirdi dalgıç olmayanlar da sergiye dalmak için deneme dalışı programına katıldı ya da brövelerini alarak sualtı dünyasıyla tanıştılar.Dünya çapındaki tek sualtı portre ressamı Olga Belkada sergi alanına dalış yapanlar arasındaydı. Belka, BEAP’ın “Koku” adlı eserini yorumlayarakprojeye zenginlik kattı.

 

SU ALTI SANAT GALERİSİ OLARAK KULLANILDI

Su altını sanat galerisi olarak kullanarak 2022 teması “Sular Yükseliyor” ile çevreye ilişkin kültürel ayak izi oluşturma, iklim değişikliğine dikkat çekme, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleme ve denizel farkındalık oluşturarak deniz kültürünü çoğaltma gibi hedefleri olan projede, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi iki seramik/heykel sanatçısı yer aldı. Proje için, “Sular Yükseliyor” temasıyla eserlerini yaratan sanatçılar: Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya, Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pilge, Gülperi Pahna Angın, Handan Gaga Kasser, İnci İyibaş, İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu, Mustafa Canyurt, Nurten Nurlu, Saba Baner, Samet Aygün, Sibel Hepsayar, Tevfik Karagözoğlu ve Toprak Sencer.

 

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen projenin küratörü Tao Ulusoy. Ücretsiz olarak gezilebilecek sergi 10 gün boyunca ziyarete açık olacak.

 

Tarih: 29-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum