içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrum köylüleri RES için ÇED Gerekli Değildir, davasını 3. Kez kazandı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir şirketin 7 köyün tepelerine RES kurmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ÇED Gerekli Değildir raporu köylülerin İdare Mahkemesi’nde açtığı davada 3. Kez red edildi.

Bodrum köylüleri RES için ÇED Gerekli Değildir, davasını 3. Kez kazandı.
Haberi Sesli Dinle

Şirketin daha öncede Muğla Valiliği’nden aldığı 2 ayrı  ÇED Gerekli Değildir raporunun açılan iki davadada red edildiğini ve 3. Kez davayı kazandıklarını belirten köylülerin avukatı Remzi Kazmaz “Kesinlikle RES’lere karşı değiliz, yapılacak yerlere karşıyız. Burada amaç RES değil deniz manzaraları lüks villalar ve rezidanslar yapmak, buna engel olmaya çalışıyoruz, köylerimizin dağlarını betona teslim etmeyeceğiz” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Güvercinlik, Çamlık, Pınarlıbelen. Mazı, Kumköy, Yalıçiftlik ve Kızılağaç köylerinin tepelerindeki ormanlık alanlarda Yıldız A.Ş. tarafından 2014 yılından bu yana kurulmak istenen RES’lerle ilgili mücadele başlatan yörenin köylüleri 3. Kez ÇED davasını kazandı.

 

 

DAHA ÖNCE ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR RAPORU  2 KEZ İPTAL EDİLMİŞTİ

Muğla Valiliği tarafından daha önce şirkete verilen ÇED Gerekli Değildir raporlarını iki kez Danıştay ve Muğla İdare Mahkemesi’nde dava açarak kazanan köylüler bu kez iki yıl önce, şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı 3. ÇED Gerekli Değildir Raporu’nun iptali için avukat Remzi Kazmaz aracılığı ile yine Muğla İdare Mahkemesi’nde raporun iptali yönünde dava açmışlardı.

 

BAKANLIĞIN KARARINI RÜZ GAR ÇARPTI

Konu ile ilgili açıklama yapan Avukat Remzi Kazmaz “Çevre zaferini 3. Kez kazandık. Şirket doğaya, ormanlara ve köylüye vereceği zararların görülmemesi için ÇED gerekli değildir raporunu ısrarla almak istiyor. Bizde 3. Kez bunu durdurduk. Bodrum’dan elde edilecek enerji çok az olup bu nedenle Bodrum’un ve doğanın siluetini bozmaya gerek yoktur. Çünkü Bodrum dünyaca bilinen tarihi bir kültür varlığı yoğun olan antik bir kenttir. Ama yeşil sermayenin bütün bunlarla ilgisi yoktur. Onu ilgilendiren sadece  ranttır . Bodrumun RES çöplüğü olmaması için bütün çevre örgütleri ayakta olmasına rağmen Yıldız A.Ş. 3. kez Çevre Bakanlığı’na başvurmuştur” diye konuştu.

 

 

AYNI BÖLGEYE 3. KEZ MÜRACAAT ETMEKTE SAKINCA GÖRMEDİLER

Kazmaz açıklamasının devamında “Ortada iki mahkeme kararı vardı, mahkeme kararlarına ve bilirkişi raporlarına karşı aynı şirketin aynı yer için aynı bakanlığa başvurabilmesi düşündürücü ve kaygı vericidir. Bakanlığın mahkeme kararlarına rağmen 3.kez ÇED olumlu raporu vermeside şüpheli idi. Köylüler ve biz buna anlam verememiştik. Yola çıktığımız hukuk mücadelesinde Bodrumdaki tüm sivil toplum kuruluşları bu hukuka aykırı anti demokratik ve rant kokan bu karardan rahatsız olmuş, destek vermişti. Çevre Bakanlığı’nın verdiği olumlu ÇED raporu kesinlikle doğru bir karar değildir. Çünkü Bakanlıktan  bir kez bile bu yerlerle ilgili bir keşif yapılmamış rapor yazılmamış ama değerli bilim adamlarının bu konuda yazılmış yüzlerce sahife tutan bilimsel raporları vardır. Toplam 25 kişiden oluşan ve her biri kendi alanında uzman bilim adamlarının hepsinin ortak bir noktada birleşerek karar verdiği raporda açıkça yazdığı gibi bu alanlar arkeoloji SİT alanlarıdır. Birçok tarihi ve kültürel varlığa ev sahipliği yapıyor, bu alanlar önemli orman alanları statüsüne giriyor. Kesilemez ve özenle bakılması gereken bu alanlara RES direkleri kurulamaz diye altını çizerek yazdıkları 3 ayrı bilirkişi raporu var. En önemlisi bahse konu alanda ve tepelerde bu rüzgar gülleri döndürebilecek rüzgarın olmadığı yılın çoğu zaman bu pervanelerin dönmesi olamayacağını da açıkça belirtmelerine rağmen hem çevre bakanlığının hemde adı geçen şirketin bu alanlar üzerindeki düşüncesi nedir? Şimdi yine soruyorum Güvercinlikte RES kurmak isteyen şirkete, 40 km denize nazır bu alanda sahi siz RES mi kuracaktınız. Yada dünyaca ünlü golf sahalarına komşu olan bu alanlara villalar, otellermi açacaktınız” ifadelerini kullandı.

 

 

BODRUM’U RES ÇÖPLÜĞÜNE DÖNÜŞTÜRMEYE GEREK YOK

Kazmaz RES’lere değil kurulacakları yerlere karşı olduklarını belirterek “O nedenle RES ler Bodrum için uygun yerler değil kaldı ki bu RES ’lerden elde edilecek enerji bodrumda iki büyük oteli ancak çalıştırabilir. Bu nedenle Bodrum’u RES çöplüğüne dönüştürmeye gerek yok,  diğer yandan RES’ler halkın yaşam alanlarının üzerine kuruluyor.El insaf bu insanlar gece gündüz RES’ lerin çıkardığı insan psikolojisini bozan o sesleri dinlemek zorunda mıdır. Bodrumun üzerinden ellerinizi çekin şirketlere ÇED raporu verirken iki kere düşünün. Bodrum tarihi ve kültürel bir kenttir. Bodrumda son günlerde yalan ve talan politikalarınıza son verin. Bodrum halkı Bodrumda, Gökova’da, Mazıda, Çökertmede, Örende RES istemiyor. Amacı Kolay yoldan para kazanmak isteyen şirketlerin kirli amaçlarına alet olmayınız” diyerek, sözlerini tamamladı.

Tarih: 08-01-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum