içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrum’da Kayyuma karşı oturma eylemi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen oturma eyleminde 6 siyasi partinin üyeleri Hakkari Belediye Başkanı’nın görevden alınıp kayyum atanmasına sert tepki gösterdi. Bodrum Belediye Meydanı’nda “Belediyeler Bizimdir Gaspa İzin Vermeyeceğiz” basın açıklaması yapıldı.

Bodrum’da Kayyuma karşı oturma eylemi
Haberi Sesli Dinle

Hakkari Belediye Başkanı Dem Partili Mehmet Sıddık Akış’ın görevinden alınarak yerine kayyum atanmasına Bodrum’da altı partinin üyeleri sert tepki gösterdi. Bodrum Belediye Meydanı’na  ellerinde Belediyeler Bizimdir Gaspa İzin Vermeyeceğiz yazılı pankart ile gelen DEM Parti, TİP, EMEP, CHP, Sol Parti ve Yeni Sol Parti üyeleri sık Kahrolsun Faşizm, Kayyumlar Gidecek Biz Kalacağız, Yaşasın Halkların Kardeşliği sloganları attı.

İSPANYOLCA ALMANCA DÖVİZLER DİKKAT ÇEKTİ

Eylemde Kayyuma Geçit Yok dövizlerinin Almanca, İspanyolca ve İngilizce yazılı versiyonlarıda dikkat çekti. Eylemi belediye meydanına gelen Ukraynalı ve Litvanyalı turistlerde ilgi ile izledi.

Eylemcilere Dem Parti İzmir milletvekili Burcugül çubuk ile Diyarbakır Milletvekili  Halide Türkoğlu’da destek verdi.

AKP- MHP SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

Dem Parti Bodrum İlçe Başkanı Hülya Bayar yaptığı basın açıklamasında AKP-MHP iktidarının halka karşı suç işlemeye devam ettiğini belirterek, “ Bu iktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. İktidar yasaları askıya alıyor. Fiili olarak OHAL yasalarını devreye sokuyor. Kürtlerin seçme seçilme hakkını zorbalıkla elinden alıyor. Kürtlerin kendini, kentini yönetmesine tahammül etmiyor” ifadelerini kullandı.

 

BU SİYASİ BİR DARBEDİR

Bayar açıklamasının devamında ise “Hakkâri Belediyemizi hedef alması siyasi darbedir. Seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmedir. İktidarın yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Kürdistan halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyor. Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz. AKP-MHP faşist rejimi ne doğudan yükselen güneşin doğuşunu ne de ülkemize baharın gelişini engelleyebilir” diyerek sözlerini tamamladı.Eylemciler basın açıklamasının ardından oturma eylemi yaptı Türküler söyledi. Eylem alkışlar ve Çav Bella (Bella Ciao) şarkısı ile sona erdi..

 

 

 

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİDİR:

Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz!

AKP-MHP iktidarı halka karşı suç işlemeye devam ediyor. Bu iktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. İktidar yasaları askıya alıyor. Fiili olarak OHAL yasalarını devreye sokuyor. Kürtlerin seçme seçilme hakkını zorbalıkla elinden alıyor. Kürtlerin kendini, kentini yönetmesine tahammül etmiyor.

Bu sabah Hakkâri Belediyesi Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış sahte bir iddianameyle Van’da gözaltına alındı. Belediyemizi polis zoruyla gasp edildi. Jet hızıyla yerine kayyım atandı. Bu bir kumpastır. İktidar yargı eliyle düzmece iddianamelerle belediyelerimizi işgal etti.

Bu sabah Hakkâri Belediyemizi hedef alması siyasi darbedir. Seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmedir. İktidarın yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Kürdistan halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyor.

Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir.

Partimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir demokrasi şöleni şeklindeki ön seçimlerde belediye eşbaşkanlarını belirledi. Bütün belediye eşbaşkanlarımız halkımızın talebi, rızası ve onayıyla belirlendi. Sadece yerel seçimlerde değil, aday belirleme sürecinde dahi milyonların iradesiyle belediye eşbaşkanlarımız seçildi. Bu nedenle Mehmet Sıddık Akış şahsında ve Hakkâri belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir.  Gasp edilen Kürtlerin iradesidir. Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır bu bir gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir.

Hakkâri belediyesine el konulmuş olmasını kabul etmiyoruz.

Belediye Eşbaşkanımız hem ön seçimde hem de yerel seçimlerde halkın büyük desteğiyle kazanan Mehmet Sıddık Akış’dır. Yerine kayyım atanan zat bir sömürge valisidir! İktidar kayyım rejimiyle sömürge valiliği geleneğini güncellemek istiyor. Sömürge valilerine bu topraklarda geçit vermeyeceğiz.

Çizgimiz Van direnişidir, belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

Bin defa deneseniz de zor ve şiddet yoluyla ne halkımızın rızasını ne de onayını alabilirsiniz. Zor ve şiddet yoluyla irademizi teslim alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Van’da ortaya koydu ancak Van halkı görkemli bir direnişle faşizme geri addım attırdı. Çizgimiz Van direnişidir. Belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizi savunacağız. Belediyelerimiz görkemli halk iradesinin yansıdığı alanlardır. Bu alanlara halk düşmanlarının zorbalıkla yerleşmesine asla izin vermeyeceğiz.

1979 Hilvan’ından bugüne halkımızın iradesini savunan belediye geleneğimiz bugün de bu iradeye sahip çıkacak. AKP’nin yerel işbirlikçileri, rantçı, talancı, gaspçı, kayyımların bir kez daha Kürdistan’da halk iradesini gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Kadın düşmanı, demokrasi düşmanı ve halk düşmanlarını belediye yönetimlerine yerleşmeline asla izin vermeyeceğiz.

Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir, demokrasi kurallarına herkes uyacak.

Buradan iktidara sesleniyoruz: Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi diyorsak demokrasi kurlarına herkes uyacak. Sandık konulmuşsa sandık sonuçlarını AKP tanıyacak. AKP’nin sandık oyunlarına asla izin vermeyeceğiz.

Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz.

Halklarımız halk iradesini tanımayan faşist iktidarın kayyımları tanımıyoruz, tanımayacağız. Kayyımcı anlayışı kabul etmiyoruz, reddediyoruz ve direniyoruz. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi şölenleriyle halkın iradesini tescilleyen geleneğimiz, görkemli bir direnişle belediyelerimizi savunacak. Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz. Darbecilere karşı çizgimiz Van direnişidir. Bütün halkımızı, demokrasiyi savunanları, kadınları gençleri, muhalefeti Hakkâri Belediyesinin gaspına karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir.

Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz. Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir. Kürdistan’da başlayan halk düşmanlığının adım adım bütün ülkeye yayıldığını son 6 yılda bütün Türkiye gördü.

Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır.

Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz. AKP-MHP faşist rejimi ne doğudan yükselen güneşin doğuşunu ne de ülkemize baharın gelişini engelleyebilir.

 

 

Tarih: 11-06-2024

FACEBOOK YORUM
Yorum