içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrum’da Deniz Poyraz eylemi ve basın açıklaması

Muğla’nın Bodrum eyleminde bugün akşam saatlerinde düzenlenen Denizlerimiz Tükenmeyecek Poyrazımız Esmeye Devam Edecek eyleminde, İzmir’de uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürülen Deniz Poyraz anıldı, Poyraz’ın öldürülmesine sert tepki gösterildi. HDP İlçe Başkanı Zühal Macit “Bizler her türlü saldırıya rağmen demokratik siyaset ve onurlu barış mücadelemizi sürdürme konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz” dedi.

Bodrum’da Deniz Poyraz eylemi ve basın açıklaması
Haberi Sesli Dinle

Muğla’nın Bodrum ilçesinde HDP İlçe Örgütü tarafından bugün akşam saatlerinde Belediye Meydanı’nda basın açıklaması ve eylem düzenlendi. Eyleme CHP Sol Parti, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi, Emek Partisi üyeleri ile bazı STK temsilcilerininde destek verdiği görüldü. Belediye Meydanı’na ellerinde HDP Denizdir Denizler Ölümsüzdür Hepimiz Deniziz Hepimiz HDP’liyiz, HDP Denizdir Denizler Tükenmeyecek yazılı dövizler taşıyan ve Deniz Poyraz’ın fotoğrafının bulunduğu üzerinde Deniz Poyraz Ölümsüzdür yazılı pankart açan eylemciler sık sık slogan attı.

 

 

DENİZ POYRAZ’A YAPILAN SALDIRI TESADÜF DEĞİLDİR

 

HDP İlçe EşBaşkanı Zuhal Macit yaptığı basın açıklamasında dün Türkiye siyasi tarihinin karanlık ve alçakça saldırılarından birinin daha gerçekleştirildiğini ve İzmir İl binasında Deniz Poyraz’ın öldürüldüğünü belirterek “İzmir il binamıza yapılan planlı ve sistematik katliam girişimi, kaostan beslenen iktidarın yarattığı siyasi iklimin sonuçlarından biridir. İktidarın, partimizi hedef haline getirmesinin ardından saldırıların gerçekleşmesi bir tesadüfe değil, siyasi iradenin zeminini sağladığı planlı saldırılara işaret etmektedir. Bu katliam, iktidar bloğunun oluşturduğu siyasi iklimin ürünüdür.  “7 Haziran’ı unutmuyoruz”, “Bunlar daha iyi günleriniz” diyen ve HDP’lileri “haşerelere” benzeterek açık katliam çağrısı yapanların sesleri karanlık odakların planlarında ve tetikçilerin katliam girişimlerinde karşılığını bulmuştur. Bu saldırı içeride ve dışarıda sürdürülen Kürt düşmanlığının sonucudur. Deniz yoldaşımıza sıkılan kurşun Kürt halkına, demokratik siyasete ve HDP’nin temsil ettiği ortak yaşam iradesine sıkılmıştır. Güvenliği sağlamakla görevli siyasi iktidar ve emrindeki kolluk kuvvetlerinin Türkiye halkları açısından açık şekilde güvenlik sorunu oluşturduğu bir kez daha kanıtlanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

 

HER TÜRLÜ SALDIRIYA RAĞMEN DEMOKRATİK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

 

Macit’in konuşmaları sık sık Faşizme Karşı Omuz Omuza, Birleşe Birleşe Kazanacağız, susma Sustukça Sıra Sana Gelecek sloganları ile kesildi.  Macit açıklamasının devamında ise “Türkiye’nin her bir köşesinde Parti binalarımızın önüne konan mobil karakolların güvenliği sağlamak için değil, HDP’ye düşmanlık ve provokasyon amaçlı kurulduğu bir kez daha açığa çıkmıştır. Parti binalarımızın önündeki mobil karakollar, çadırlar bir gün dahi beklenmeden kaldırılmalıdır. Muhalefet partileri ve tüm toplumsal kesimler bu kritik sürecin farkında olarak tutum belirlemeli ve hareket etmelidir. Vakit kaybetmeden tüm demokrasi güçleri halklarımızın geleceğine dair demokratik ilkeler etrafında müzakere ederek çözüm önerileri geliştirmelidir.Yargının gözlerini ve kulaklarını kapattığı, medyanın ve bürokrasinin suç ortaklıkları kurduğu, mafya-siyaset-devlet üçgeninin yeni versiyonlarının hayata geçirildiği, iktidar blokunun suç işlemeyi teşvik ettiği bu ortamda,  demokratik ve özgür bir geleceği ancak bir araya gelerek inşa edebiliriz. Bugün HDP’nin yanında olmak toplumsal bir sorumluluktur. Bu sorumluluktan kaçmak önümüzdeki yılları karanlık bir tabloya çevirebileceği açıkça ortadadır. Bizler her türlü saldırıya rağmen demokratik siyaset ve onurlu barış mücadelemizi sürdürme konusunda ısrarımızı devam ettireceğiz. Deniz ve binlerce yoldaşımızın mücadelesine yakışır şekilde bu ülkeye barışı ve demokrasiyi getirene kadar bir an bile olsun duraksamadan onurlu ve haklı yürüyüşümüze devam edeceğiz. Gün susma günü değil gün faşizme karşı bir arada durma, kenetlenme ve haykırma günüdür” sözleri ile tamamladı.

Macit’in konuşmasının ardından alkışlı protestolar bir süre daha devam etti. Daha sonra grup sessizce meydandan ayrıldı.

 

 

Tarih: 21-06-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum