içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrum’da deniz birden karardı, çevre felaketi yaşandı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün akşam saatlerinde turistik plajların renginin birden kararması birçok vatandaşın panik yaşamasına neden oldu. Saatlerce yapılan araştırmadan sonra denizin simsiyah olmasına neden olan etkenin Ağustos ayınca çıkan büyük orman yangınları külleri ve atık maddelerinin yağan yağmurla denize ulaşmış olmasının neden olduğu belirtildi. Belediye ekipleri numuneler alarak soruşturma başlattı.

Bodrum’da deniz birden karardı, çevre felaketi yaşandı
Haberi Sesli Dinle

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı turistik Kumbahçe ve İçmeler Mahallesi’nde bugün akşam saatlerinde denizin renginin aniden simsiyah olması ve içerisinde pislik ve atık maddelerin bulunması onlarca insanın dikkatini çekti.

 

SİMSİYAH DENİZİ GÖRENLER ŞOK OLDU

Birçok vatandaş belediye ve sağlık birimlerini arayarak yardım istedi. Kumbahçe, Paşatarlası ve İçmeler koylarında yaklaşık 2 kilometrelik sahil şeridi ve açık denizde masmavi olan deniz simsiyah görünüme kavuştu.

 

 

PETROL ATIĞI SANDIK PANİK YAŞADIK

Sahilde yürüyüş yapan evli ve bir çocuk annesi Elmas Şirin (32) “Denizin aniden karardığını ve kışı şeridi boyunca ilerlediğini gördük. Açıkta iki tane kuru yük gemisi vardı. Önce petrol atığı sandık. Çünkü madde zift gibiydi. Ardından telefon ile ilgili birimleri aradık. Koku gelmiyordu, ama denizin rengi çok değişti ve hızla yayıldı. Sonradan yağmur sularının yangın bölgesinden getirdiği küller ve atıklar olduğu ortaya çıktı. Ancak felaket felakettir, zararlı olmadığını kimse söyleyemez” dedi.

 

 

KÜRESEL İKLİM VE ORMAN YANGINLARI FELAKETİ BÖYLE DEVAM EDİYOR

Çevre ve İklim Aktivisti Samet Çetin “Denizin aniden karardığını görünce yaptığımız araştırmada suyun kaynağını bulduk. Geçtiğimiz Ağustos ayında çıkan orman yangınlarının bulunduğu yerdeki küller ve yanmış dal parçaları atıklar bugün yağan aşırı yağmurlu birlikte dereler aracılığı ile denize kadar ulaştı. Küresel ısınma ve yangınların getirdiği felaketlerin asırlarca ortadan kalkmayacağını vurgularken işte bunları anlatmak istiyorduk. Bu şekilde yangınlar veya benzer bir şekilde gelen felaketin onlarca yüzyıllarca etkisini yaşamaya devam edeceğiz. Bu onlardan bir tanesi” diye konuştu. Bodrum Belediyesi zabıta ekipleri ve çevre teknisyenleri olay yerine gelerek siyah sudan numune aldı. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

 

 

 

 

Tarih: 07-01-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum