içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Azerbaycan sınırında gerilim tırmandı! Ermenistan, Rusya’dan yardım istedi

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan sınırında çıkan çatışmalarda 15 Ermeni askerinin öldüğünü, 12'sinin de yaralandığını açıkladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Ermeni birliklerinin Azeri mevzilerine saldırdığı ve yaralı askerlerinin olduğu bildirildi.

Azerbaycan sınırında gerilim tırmandı! Ermenistan, Rusya’dan yardım istedi
Haberi Sesli Dinle

Ermenistan yetkilileri, çatışmalarda iki mevziinin kaybedildiğini ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması için Rusya’dan yardım istendiğini söyledi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Erivan yönetimi son çatışmalardan Azerbaycan’ı sorumlu tuttu.

 

AZERBAYCAN’DAN AÇIKLAMA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise Ermeni birliklerinin Kelbecer ve Laçin’deki Azeri mevzilerine saldırdığı ve iki Azeri askerin yaralandığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Azeri birliklerin “düşmanın ilerleyişini durdurduğunu, etrafını sardığını ve Ermeni askerleri gözaltına aldığı” belirtildi.

 

İKİ LİDERE ‘ATEŞKESE UYUN’ ÇAĞRISI

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı telefonla aradı. Michel, iki ülkenin liderlerine, ateşkese uymaları çağrısı yaptı.

Azerbaycan geçen yıl Dağlık Karabağ’da çıkan ve 6 hafta süren çatışmalarda, Ermenistan’ın işgalindeki topraklarını geri kazanmıştı.

6 bin kişinin ölümüne yol açan savaş sonrası iki ülke Rusya’nın arabuluculuğu sonucu Kasım 2020’de ateşkes anlaşmasına varmıştı. Anlaşma uyarınca bölgeye yaklaşık 2 bin Rus barış gücü askeri yerleştirilmişti.

Tarih: 16-11-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum