içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Akdeniz’de kaçırıldığı iddia edilen yolcu uçağı için operasyon yapıldı

Akdeniz’in Türkiye’ye yakın bölümünde bir yolcu uçağının tüm uyarılara yanıt vermemesi ve ardından uçağın kaçırıldığına dair bir mesaj alınması üzerine F 16 savaş uçakları havalandı. Uçakta 145 yolcu bulunuyordu.

Akdeniz’de kaçırıldığı iddia edilen yolcu uçağı için operasyon yapıldı

Yunanistan’ın Girit Adası ile Türkiye arasındaki hava sahasından geçmekte olan ve 145 yolcusu ile Madrit’ten havalanarak Beyrut’a gitmekte olan Orta Doğu Havayolları’na (Middle East Airlines)ait uçaktan alınan bir “Code Renegade” sinyali Yunanistan savaş uçaklarını harekete geçirdi.

 

KAÇIRILMA MESAJI NATO’DAN GELDİ

Yunanistan’da yayına yapan www.iefimerida.gr haber sitesinin okuyucularına bugün duyurduğu haberde Yunanistan hava sahasından geçerken telsiz ve uyarı mesajlarına yanıt vermeyen uçak ile ilgili olarak NATO’nun İspanya’da bulunan Torrejon kentindeki kontrol kulesinden şüpheli kaçırma ile ilgili olan bir “Code Renegade” tehlike sinyali vermesinin ardından Yunan savaş uçakları harekete geçti.

 

 

 

UÇAKTAN YANIT ALINAMAYINCA SAVAŞ UÇAKLARI KALKTI

NATO ve Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin uçağa gönderdikleri tüm mesajlara karşılık yolcu uçağından mesaj gelmedi. Ardından  Girit Adası Souda Askeri Üssü’nde bulunan Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet F 16 savaş uçağı hareket ederek  yolcu uçağına yaklaştı. Pilot ile kurulan temasta herhangi bir sorunun olmadığı belirtilmesinin üzerinden savaş uçakları üsse geri döndü.

 

 

HAVAYOLU ŞİRKETİNİN YÖNETİM KURULU BAŞKANIN OĞLU UÇAĞI KULLANIYORMUŞ

Uluslararası havayolu  takip şirketi IntelSky'ye göre, Orta Doğu Havayolları başkanı Mohammed al-Hout'un oğlu olan pilot Abed al-Hout, uluslar arası uçuşlarla ilgili rota ve iletişim ayarları ile ilgili doğru frekanslama yapmayı unutması nedeniyle Yunanistan ilgili makamlarından gelen tüm çağrıları alamadığı belirtildi.

Tarih: 18-08-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum