içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ABD, Akdeniz’deki EastMed Projesi’ne hayır, dedi, Yunanistan’ın hayalleri yıkıldı

Yunanistan’ın önde gelen yayın organlarından Kathimeri’nede çıkan haberde ABD’nin ‘Doğu Akdeniz’ (EastMed) boru hattı projesine ‘hayır’ dediği bununla birlikte Yunanistan’ın tüm hayalleri suya düştü.

ABD, Akdeniz’deki EastMed Projesi’ne hayır, dedi, Yunanistan’ın hayalleri yıkıldı
Haberi Sesli Dinle

7 Milyar Euro’ya mal olacak projeye ABD’nin tepki göstermesi ile Yunanistan7ın hayallerinin suya düştüğü belirtildi.Yunanistan’ın önde gelen yayın organlarından Kathimerini Gazetesi yayınladığı haberde ABD’nin, Türkiye’yi baypas eden, Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘Doğu Akdeniz’ boru hattı projesine ‘hayır’ dediği belirtildi.

 

ABD PROJE İLE İLGİLİ TEREDDÜTLERİNİ BİLDİRDİ

ABD Başkanı Biden yönetimi, geçtiğimiz günlerde diplomatik kanallardan Yunanistan’a “Planlanmakta olan ‘East Med’ projesinin, ekonomik açıdan hayata geçirilebilmesinden tereddütleri bulunduğunu ve bu projeyi desteklemeyi düşünmediğini” bildirdi. Aynı görüş, İsrail ve Kıbrıs Rum Yönetimi’ne de iletildi.

 

ABD, EASTMED’E MAYIN YERLEŞTİRDİ

Kathimerini gazetesi bu gelişmeyi “ABD, EastMed’e mayın yerleştirdi” başlığı ile yayınladı. Gazete, ABD’nin yeşil (Yenilenebilir) proje olmaması ve yüksek maliyetinin yanı sıra ‘East Med’i siyasi açıdan da yararlı bulmadığını yazdı. Buna karşı, Mısır ve Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki elektrik bağlantıları projelerine sıcak baktığını da kaydetti.

 

MALİYETİ 7 MİLYAR EURO’YU AŞACAK

Maliyetinin 7 milyar Euro’yu aşması hesaplanan, yaklaşık 2 bin km uzunluğundaki boru hattı inşası ile ilgili anlaşma, Ocak 2020’de imzalanmıştı. Geçen 2 yılda projeye finansör bulunamadı. AB, proje ile ilgilenmekle birlikte, finanse etmek için bugüne kadar herhangi bir karar vermedi. Projenin nihai güzergâhı da  henüz belirsiz.

 

 

PROJEYİ ÜSTLENECEK YATIRIMCI ÇIKMADI

Doğu Akdeniz’i kendi aralarında paylaşmak amacıyla İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin şaşalı imza törenleriyle ilan ettiği boru hattına, 7-10 milyar Euro arasındaki maliyeti üstlenecek yatırımcı çıkmadı.

 

PROJEYİ İLK TERK EDEN ABD OLDU

Trump dönemi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun tam destek verdiği, hatta aralarına Mısır başta olmak üzere Arap ülkelerini de katarak petrol birliği örgütü OPEC benzeri bir Doğu Akdeniz Gaz Forumu da kurduğu projeyi ilk terk eden ABD oldu.

 

MALİYETİ ARTAN PROJE İSRAİL’İDE ZORLUYOR

Gazete haberinde ayrıca, Türkiye’nin boru hattı Libya ile imzaladığı anlaşma ile kesinleşen deniz yetki alanından geçtiği ve KKTC’nin haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle projeye baştan beri itiraz ettiğini yazdı. İsrail’in önünde doğalgazı Avrupa’ya ulaştırmak için 2010’daki Mavi Marmara olayı öncesinde imza aşamasına gelen, aradan geçen 12 yılda perde arkasında pazarlıkları süren İsrail-Türkiye boru hattından başka alternatif bulunmuyor. Çünkü Mısır üzerinden Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğalgaz satmak zorunda kalan İsrail için maliyet artıyor.

Tarih: 11-01-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum