içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

10. Bodrum Türk Filmleri Haftası pandemi sonrası perdelerini yeniden açıyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde pandemi nedeniyle üç yıl ara verilen Bodrum Türk Filmleri Haftası birbirinden özel film ve sanatçıları ağırlayacak. Festivalde Türk sinemasının önemli isimleri panellerde konuşma yapacak, 28 Türk filmi halka açık ücretsiz gösterilecek. Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Cenk Sezgin “Türk sinemasının digital platformlara yenileceği ile ilgili söylentilere ise inanmıyoruz" dedi.

10. Bodrum Türk Filmleri Haftası pandemi sonrası perdelerini yeniden açıyor
Haberi Sesli Dinle

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum Belediyesi’nin himayesinde Bodrum Sinema ve Kültür Derneği tarafından organize edilen 10. Bodrum Türk Filmleri Haftası 23-29 Eylül 2022 tarihleri arasında Cinemarin Sinemaları’nda gerçekleştirilecek.

 

BEYAZPERDE DİGİTALE KARŞI PANELİ DÜZENLENECEK

Türk Filmleri Haftası proğramında 23 Eylül Cuma akşamı Gülay Afşar’ın moderatörlüğünü üstlendiği “Maç Şimdi Başlıyor: Beyazperde Dijitale Karşı” adlı panelde yapımcı Serdar Can, yönetmen Murat Şeker, oyuncu Murat Cemcir, sinema işletmecisi Cenk Sezgin sektörün geleceğine ışık tutacak. Panel Açıkhava meydanında saat 19:00’da gerçekleşecek. Ardından “Aykut Enişte-2” adlı filmin halka açık gösterimi gerçekleşecek.

 

 

BODRUM’DA BULUŞUYORLAR

23-24 Eylül tarihlerinde henüz vizyona girmeyen Garip Bülbül Neşet Ertaş, Mahalleden Arkadaşlar, Çakallarla Dans-6, Komutan, Tamirhane, Sil Baştan Kaynanam, Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey ve çok sayıda film vizyon öncesi Türkiye’deki sinema işletmecilerine Bodrum’da özel gösterimlerle tanıtılacak.

 

TÜRK SİNEMASINA VEFA ÖDÜLLERİ VERİLECEK

24 Eylül Cumartesi günü saat 20:00’de Trafo Bodrum‘da gerçekleşecek 10. Bodrum Türk Filmleri Haftası açılış töreninde yönetmen, yapımcı, etkinliğe katılan sanatçılara ve  katkı sağlayanlara teşekkür plaketleri sunulacak. Saat 21:00’den itibaren Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğinde, Mustafa Uslu’nun yapımcılığını üstlendiği oyuncular Aslı Bekiroğlu, Atay Yıldız, Deniz Can Aktaş ve Erkan Kolçak Köstendil’in katılımıyla 21 Ekim’de vizyona girecek olan Bandırma Füze Kulübü özel gösterim, gala ve basın toplantısı gerçekleştirilecek.

Ayrıca bu yıl ilk kez pandemi döneminde beyaz perdelerin kararmaması için emek ve desteğini esirgemeyen kişi ve kurumlara Bodrum Sinema Kültür Derneği tarafından vefa ödülleri sunulacaktır.

 

 

ÇAKALLARLA DANS’IN TANITIMI YAPILACAK

Aynı akşam eş zamanlı olarak İskele Meydanı’nda Çakallarla Dans 6‘nın yönetmeni Murat Şeker ve oyuncuları Didem Balçın ile Murat Akkoyunlu’nun katılımıyla tanıtımı yapılacak, sonrasında Çakallarla Dans 5’in halka açık gösterimi gerçekleştirilecektir. İskele Meydanında halka açık gösterimler 25 Eylül Pazar akşamı Kesişme : İyi ki varsın Eren, 26 Eylül Pazartesi akşamı Dilberay ve 27 Eylül Salı akşamı Benden ne olur filmleri ile devam edecek.

10. Bodrum Türk Filmleri Haftası Dere Tepe Sinema Günleri kapsamında Mumcular Meydanında 25 Eylül Pazar akşamı saat 20:00’de Kesişme: İyi ki Varsın Eren ve 26 Eylül Pazartesi akşamı saat 20:00’de Dilberay filmleri halka gösterilecek.

 

TÜRK SİNEMASI DİGİTAL PLATFORMLARA YENİLMEYECEK

Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Cenk Sezgin “28 yıldır sektörün içerisindeyim, böyle bir kriz görmedik. Pandemi sürecinde yatmadık. Türk sinemasının dünyada yakaladığı rüzgarı yeniden yaratmak ve çıtayı yükseltmek için pandemi sonrasında gerek hijyen gerekse teknoloji açısından bir dizi yenilikleri yaşama geçirmek için projelerimizi hazırladık. Pandemi sürecini kriz olarak değil format atma süreci olarak değerlendirdik. Türk sinemasının digital platformlara yenileceği ile ilgili söylentilere ise inanmıyoruz. Türk sineması gerek sanatçıları gerekse yatırımları ve yenilikleri ile dünya sinemacılığında üst sıralardaki yerini yeniden alacak” diyerek sözlerini bitirdi. Hafta boyunca Cinemarine sinemalarında ise halka açık 28 film gösterimi yapılacak.

Tarih: 21-09-2022

FACEBOOK YORUM
Yorum