içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Bodrum Projesi ödül getirdi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı Bodrum konulu mezuniyet projelerinden ikisi “ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Ödülü” aldı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Bodrum Projesi ödül getirdi

ODTÜ Mimarlık öğrencileri Barkın Karabaş’ın “Siber Anastilosis: Halikarnas Kollektif Güvenliğinin Yeniden yapılanması” ve Hayriye Hilal Polat’ın “Deepwater Harvesting” başlıklı projeleri, ARCHIPRIX 2020 ödülüne layık görüldüler.

ODTÜ Mimarlık öğrencileri Barkın Karabaş’ın “Siber Anastilosis: Halikarnas Kollektif Güvenliğinin Yeniden yapılanması” ve Hayriye Hilal Polat’ın “Deepwater Harvesting” başlıklı projeleri, ARCHIPRIX 2020 ödülüne layık görüldüler.

 

330 PROJE ARASINDA İLK 1'YE GİRDİLER

 

Rekor sayıda başvurunun gerçekleştiği 2020 yılı yarışma döneminde ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Jürisi, 330 başvuru içerisinden toplamda 12 projeyi ödüllendirdi. Jüri birinci, ikinci, üçüncü olmak üzere 3 ödül ve 3 mansiyona ek olarak, 1 projeyi “Jüri Özel Ödülü”ne ve 5 projeyi de “Teşvik Ödülü”ne layık gördü.

Ödül sıralamasının, ARCHIPRIX yarışması geleneğine bağlı olarak ödül töreni sırasında açıklanacağı belirtildi.

Mimarlık eğitimi alanında en uzun soluklu ve en önemli ödül programı olan Archiprix Türkiye, genç mimarlar için başarılı bir mesleki kariyerin ilk adımını temsil ediyor. Yarışma aynı zamanda, yöntemleri ve yaklaşımları ile farklı öğretim kurumları arasında rekabeti artırmak, çalışılan proje konularının çeşitliliğini görmek, tartışma ortamını geliştirmek ve bu sayede ulusal düzeyde mimarlık eğitiminin kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

 

 

FAKÜLTE BİTİRME TEZLERİNİN KONUSUNU BODRUM OLARAK SEÇMİŞLERDİ

 

ODTÜ Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencileri 1 Kasım 2019’da Prof. Dr. Ayşen Savaş başkanlığında Bodrum Belediye Başkan’ı Ahmet Aras’ı ziyaret ederek fakülte bitirme tezlerini Bodrum konulu olarak hazırlayacaklarını ve projelerini Bodrum Belediyesi’ne sunacaklarını açıklamışlardı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşen Savaş, Bodrum’u tercih etmelerinin nedenini  “Bodrum coğrafi konumu, beyaz kübik yerel mimarisi ve antik geçmişi ile uluslararası alanda dikkat çeken bir yerleşim alanı, çok özel bir yer. Türkiye’de böyle bir yer bulmak artık mümkün değil. Bu yüzden projelerimizi burada yapmayı tercih ettik. 30 öğrencimizle hazırladığımız mezuniyet projelerinde yerel yönetim ve STK’lar ile birlikte hareket ettik. Gerçek projeler üzerinde yoğunlaştık. Bodrum’un kentsel sorunlarına odaklanıp, mimari program hazırladık. Öğrencilerimizin proje kapsamında başarılı olmaları bizleri mutlu etti” diye konuştu.

 

YARIŞMA GENÇ MİMARLARIN ÖNÜNÜ AÇIYOR

 

Savaş açıklamasında,Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 25 yıldır düzenlenen ARCHIPRIX-TR, mimarlık eğitimi için çok önemli bir mihenk taşı oluşturmanın yanı sıra profesyonel hayata atılacak mimarlara da yeni kapılar açtığını belirtti.

Ödül töreni ve kolokyum 6 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Tarih: 26-04-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum