içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Bodrumlu gençler hayallerinin peşinde dünya turunda

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan aşçı ve turizmci iki genç iki yıl önce başladığı ve salgın nedeniyle geri dönmek zorunda kaldığı otostoplu Asya ülkeleri ve dünya turuna yeniden çıkmak için hazırlıklara başladı. 27 yaşındaki aşçı Bulut Ertosun ile arkadaşı turizmci 26 yaşındaki Sıla Bozkaya yarım kalan Asya turlarını anterhaber.com'a anlattı.

Bodrumlu gençler hayallerinin peşinde dünya turunda

ANTERHABER- ÖZEL: Ertosun “Cebimizde sadece 18 bin TL. ile dünya turuna çıktık, sekiz ülke gezdiğimizde pandemi başladı. Farklı ülkelerin mutfaklarını keşfedip yaptığı inceleme ve araştırmalardan sonra dünya mutfağının füzyonunun taşıyan bir restoran açmak için yola çıkmıştım” dedi. Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve beş yıldızlı otellerde aşçılık yapan 27 yaşındaki  Bulut Ertosun  2019 yılının kasım ayında turizmci kız arkadaşı 26 yaşındaki Sıla Bozkaya ile birlikte Bodrum’dan Asya ülkeleri ve dünya turuna çıktı.

 

İKİ KİŞİ SADECE 18 BİN TL. İLE DÜNYA TURUNA ÇIKTI

 

 İlk olarak uçak ile gittikleri Filipinler’den sonra diğer ülkeleri otostop ve yürüyerek  gezdiklerini anlatan Ertosun “Yaklaşık 11 yıldır aşçılık yapıyordum. Asya ülkelerinin mutfağına ve yöresel kültürlerine hayrandım. Dünya mutfaklarını tanımak için biriktirdiğimiz 18 bin TL. ile yola çıkmaya karar verdiğimde arkadaşım Sıla’da beni yalnız bırakmadı. Birlikte aylarca düşünüp bize büyük bir mesleki ve hayat tecrübesi yaşatacağına inandığımız yolculuğumuza çıktık” diye konuştu.

 

 

ÇOCUKLUK HAYALİMİN PEŞİNDEN GİTTİM

 

Gittikleri ülkelerde 3-4 hafta kalan Bodrumlu gezginler STK’lar ve meslekleri ile ilgili iş kollarında çalışarak para kazandılar. Otostop ile sırasıyla Tayvan, Endonezya, Singapur, Malezya ve Tayland'ı gezerek ülkelerin mutfak kültürlerini, yemek çeşitlerini öğrenip video ve fotoğraflarla kayıt altına aldıklarını belirten Ertosun “Çocukluk hayalim aşçı olmak ve bir gezgin olarak dünyayı gezip başta Asya ülkelerinin mutfak kültürlerini yerinde tanımak ve öğrenmekti. Korkarak birazda çekinerek çıktığımız Asya turunda gittiğimiz her yerde Türk olduğumuzu öğrenince bize çok yardım ettiler. Sıcak dostluk ve ilişkilerle bir ay içinde üzerimizdeki korkuyu attık” dedi.

 

 

DİL BİLMEDENDE ÇOK ŞOY ÖĞRENİP SICAK İLİŞKİLER KURABİLİYORSUNUZ

 

Gittiğimiz ülkelerin kırsal kesimlerinden küçük kentlere yöneldikçe İngilizce bilmeninde bir anlamı olmadığını görüyorduk, diyen Ertosun “ İsterseniz üç beş dilin bir anlamı yok, çünkü gittiğiniz ülkenin yöresel insanları sadece kendi dillerini kullanıyorlar. Ancak iki gezgin olarak kurduğumuz sıcak ilişkilerle hem onları anlayıp hemde derdimizi anlatabiliyorduk, bu nedenle bir süre sonra insani ilişkilerin arasında dilin çok da önemli olmadığını anladık. Bu gezide mesleki olarak büyük tecrübeler edindik. Bu deneyimlerimizi Sıla ile birlikte bir kitap ve belgesel film haline getirerek genç gezginlerle paylaşacağız” dedi.

 

ASYA VE DÜNYA MUTFAĞI İLE İLGİLİ BİR RESTORAN AÇMA HAYALİ PEŞİNDEYİM

 

Ertosun gittikleri her ülkenin kültürlerini ve mutfaklarını video ve fotoğraf ile kayıt altına aldıklarını belirterek “Kurduğumuz iyi ilişkiler sayesinde binlerce dolar harcayarak yapamayacağımız geziyi hem çalışarak hem yeni şeyler öğrenerek sürdürdük. Amacım öncelikle Asya mutfağı olmak üzere en az 10 yıllık bir süreçte dünya ülkelerini gezerek profesyonel bir aşçı olarak iyi bir birikim elde etmek, ardından Bodrum’da Asya ve dünya mutfağının füzyonunu oluşturan ciddi bir restoran açmayı düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

SALGIN NEDENİYLE YARIM KALAN TURA DEVAM EDECEKLER

 

Halen Bodrum’daki lüks bir otelde aşçılık yapan Ertosun ile birlikte hayallerinin peşinden gittiğini belirten Sıla Bozkaya ise “Bulut ile iki gezgin olarak Asya ülkelerinden başlayarak dünya turu için yola çıktık. Dediği gibi yanımızda sadece 18 bin TL., miz vardı. Gittiğimiz yerlerde bazen gönüllü çalışıp karnımızı doyurduk, bazen profesyonelce çalışıp hayatımız geçindirecek kadar para kazandık. Mükemmel dostluklar kurduk. 26 Mart 2020’de büyükelçiliğimiz bizi salgına karşı uyarınca onların yardımı ile Bodrum’a geri döndük.Şimdi pandemi biter bitmez yarım bıraktığımız turumuza Japonya , Güney Kore, Nepal, Kamboçya, Bengaldeş ve Hindistan ile devam edeceğiz” diye konuştu.

 

GEZGİN OLMAYI DÜŞÜNEN GENÇLER VARSA KORKMASINLAR HEMEN YOLA ÇIKSINLAR

 

Bozkaya “Gezgin olmak kolay değil, tabiî ki cesaret istiyor, bilmediğiniz dünyalara yelken açıyorsunuz, zaman zaman gerildiğiniz, heyecanlandığınız olaylar yaşayabiliyorsunuz. Filipinlerde otostop yaparken bir çatışmanın ortasından geçmek zorunda kaldık, mermilerden bazıları bulunduğumuz kamyona isabet etti, aç kaldığımız günlerde oldu. Ancak gezdiğimiz sürece edindiğimiz bilgi, birikim ve insan zenginliği 5 üniversiteyi bitirmeye bedel. Bu nedenle dünyayı gezmeyi isteyenler varsa durmasınlar hayallerinin peşinde bir şekilde yola çıksınlar ilk adımları atsınlar, zaten yola çıktıktan sonra ülkeden ülkeye geçerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Korkuyu atıp yola çıkmak her şeyin başlangıcı” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

TÜRK OLMAKTAN BİR KEZ DAHA GURUR DUYDUK

 

Sıla Bozkaya gittikleri ülkelerde Türk olduklarını öğrenen herkesin özel bir ilgi gösterdiğini belirterek “Ülkemizin dünyada ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha anladık. Öncelikle hangi ülkeden ve ne amaçla geldiğimizi soran STK’ler ve yerel yönetimler Türk olduğumuzu öğrendiklerinde bize her türlü yardımı kolaylığı sağlayıp destek verdiler. Bizde bu arada ülkemizi tanıtma fırsatı bulduk. Bazı ülkelerde seyahat proğramlarının konukları olduk ve ülkemizi anlatma tanıtma fırsatı bulduk. Bu nedenle pandemi nedeniyle yarım kalan dünya turuna devam etmenin yeniden yola çıkmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

 

 

 

 

Tarih: 11-05-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum