içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ABD Büyükelçisi Pyatt: ABD Balkanlar ve Karadeniz bölgesinde varlığını sürdürecek

Balkanlar’da gerçekleşecek ABD ve NATO tatbikatı için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Batı Trakya’nın Dedeağaç limanına asker ve silah yığmaya devam ettiği belirtildi. Limana indirilen zırhlı araçların bulunduğu tören alanında konuşan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Geoffrey Pyatt “ABD Balkanlar ve Karadeniz bölgesinde varlığını sürdürecek." Dedi.

ABD Büyükelçisi Pyatt: ABD Balkanlar ve Karadeniz bölgesinde varlığını sürdürecek

Dedeağaç limanında askeri yığınak yapan ABD’ nin ardından bugün Yunanistan, ABD ve İngiltere ile NAOT’nun üst düzey komutanlarının katıldığı üst düzey toplantı gerçekleştirildi.

 

ÜÇ ÜLKENİN ÜST DÜZEY KOMUTANLARI KATILDI

 

Dedeağaç limanına indirilen ABD silahlarının bulunduğu alanda tören düzenlendi. Törene Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Konstandinos Karamanlis, ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstandinos Floros, ABD’li General Christopher Mohan ve İngiliz Korgeneral Ivon Jones ve üst düzey askeri yetkililer katıldı.

Dedeağaç’a gelen ve törende konuşan Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, “Dedeağaç  jeostratejik konumu nedeniyle artık büyük yatırımlara hazırdır” diyerek sözlerine başladı.

 

 

Panagiotopulos konuşmasında, limanın işlevselliğinin iyileştirilmesinden elde edilen en somut sonuçlara, bu tatbikat için kuvvet ve malzeme transferindeki kilit rolüne, büyük yatırımları çekme olasılıklarına, ulaştırma altyapısının dinamiklerine ve liman ağının yol ağına değindi. Ayrıca ABD ile mevcut Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasının yaz aylarında revize edilerek daha da güçlendirilmesine dikkat çekti.

 

ABD İLE BATI TRAKYA’DA GÜÇLENMEYE DİKKAT ÇEKTİ

 

Panagiotopulos aynı zamanda Türkiye’ye mesaj göndererek, “Yunanistan her zaman egemenlik haklarını savunmaya hazırdır ve gerekirse bunu kararlı ve etkili bir şekilde yapacaktır” ifadelerini kullandı. Milli Savunma Bakanı Panagiotopulos, (Dedeağaç) limanı, yukarıda bahsedilen “Defender Europe 2021” tatbikatı için güç ve malzeme transferinde oynadığı çok önemli rolle kanıtlanmıştır. Bu yatırımlar, yeni iş alanları yaratacak böylece ülkemiz için faydaları katlanarak ekonomik faaliyetlerin canlanmasına katkıda bulunacak. Ama özellikle de Dedeağaç ve Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi’ne yeni iş ve isdihdam yaratacak. Tatbikat, Yunanistan ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki savunma işbirliği alanında, stratejik ve dolayısıyla karşılıklı yarar sağlayan, her iki ülkenin de güvenlik, istikrar ve refahına önemli ölçüde katkıda bulunma arzusundan esinlenen bir işbirliği olan geniş bir faaliyet yelpazesine katkıda bulunuyor. Yunanistan ve ABD bir yandan güçlü, verimli ve birlikte çalışabilir bir Silahlı Kuvvetlerin sürdürülmesini sağlamak ve diğer yandan silahlı kuvvetleri teşvik etmek için bu stratejik savunma ilişkisini daha da güçlendirmek için ortak iradeye sahiptir. Hedef, mevcut Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasını genişleterek ve derinleştirerek daha da güçlendirmektir” ifadelerini kullandı.

 

 

ABD BÜYÜKELÇİSİ “DEDEAĞAÇ BİZİM ÖNEMLİ STRATEJİK BİR KONUMA SAHİP”

 

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Dedeağaç limanında düzenlenen törende yaptığı konuşmada ABD’nin Dedeağaç limanına verdiği büyük önem ve onun hayati rolüne değindi.

Dedeağaç’ı 6. kez ziyaret eden Büyükelçi Geoffrey Pyatt, Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Yunanistan Genelkurmay (GEETHA) Başkanı Konstantinos Floros, Kara Kuvvetleri (GES) komutanı Korgeneral Haralampos Lalusis ve diğer üst düzey yöneticilerle birlikte limanın yeni ticaret terminalini gezdi.

 

200 YILLIK DOSTLUĞUMUZ ARTARAK DEVAM EDİYOR

 

Büyükelçi Pyatt konuşmasında, Yunanistan ile ABD arasındaki savunma ve güvenlik alanındaki stratejik ilişkilere değindi. Pyatt, “son haftalardaki ortak tatbikatlarımız ve gemi ziyaretlerimizle, güncellenmiş Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasına dayanan askeri ilişkilerimiz hız kazanmış bulunuyor. Bu taahhütler dünyaya, Yunanistan ve ABD’nin 200 yıldır olduğu gibi bölgesel barış ve istikrarı desteklemek için yan yana durduğunu gösteriyor.” İfadelerini kullandı.

 

ABD BALKANLAR VE KARADENİZ’DEKİ  VARLIĞINI SÜRDÜRECEK

 

Amerikan Büyükelçisi Pyatt DEFENDER-Europe 21 tatbikatının öne çıkmasıyla birlikte özellikle Dedeağaç’ın stratejik konumunu ve limanın kritik bir avantaj olduğunu belirterek “26 ülkeden 28.000’den fazla askerin katılacağı ve   ABD ordusu tarafından yürütülen bu büyük ölçekli tatbikat, ABD, NATO müttefikleri ve müttefik ordular arasında hazırlıklı olma ve birlikte organize olmayı amaçlamaktadır. Bu tatbikatın da gösterdiği gibi, ABD Balkanlar ve Karadeniz bölgesinde varlığını sürdürecek ve müttefiklerimizi savunmada potansiyel rakipleri önlemeye yardım edecek.” İfadelerini kullandı.

Pyatt konuşmasının sonunda Dedeağaç ve Kavala limanlarının özelleştirilmesinde iki ABD şirketinin önemli rol oynayacağını belirterek Yunan hükümetine teşekkür etti.

 

Tarih: 09-05-2021

FACEBOOK YORUM
Yorum